Diyarbakır’da kadın aktivistler ve Kürt siyasetçilerin evlerine baskın

Diyarbakır’da TJA aktivistleri, Rosa Kadın Derneği yöneticileri ile Kürt siyasetçilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi evlerine yapılan polis baskınında gözaltına alındı.  

Yürütülen bir soruşturma kapsamında Diyarbakır merkezli olduğu öğrenilen operasyonda, Diyarbakır’da Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ile Rosa Kadın Derneği yönetici ve üyelerinin evlerine polisler tarafından baskın düzenlendi. Sabah saat 04.00 civarında yapılan baskınlar sırasında evlerde saatlerce arama gerçekleştirildi. 

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya

Urfa’nın Karaköprü ilçesinde yapılan baskında Rosa Kadın Derneği Kurucu üyesi Narin Gezgör, Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği Kurucu üyesi ve eski milletvekili Ayla Akat Ata, Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya ve TJA aktivisti Gülcihan Şimşek gözaltına alındı. 

Urfa’da gözaltına alınan Narin Gezgör’ün sağlık kontrollerinin ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne getirileceği öğrenildi.

Operasyon kapsamında eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP MYK Üyesi Özlem Gündüz, Kürt siyasetçi Celal Yoldaş ile Nazile Tursun, evlerine düzenlenen baskınlarda gözaltına alındı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan siyasetçi sayısının artabileceği belirtildi.

MA – DİYARBAKIR