Diyarbakır’da kadına yönelik şiddete karşı ‘mor zincir’ oluşturuldu

Diyarbakır’da TJA öncülüğünde kentte bulunan kadın örgütleri, dün de iki kadının yaşamını yitirdiği kadınlara yönelik artan şiddete dikkat çekmek için ‘mor zincir’ oluşturdu. 

Diyarbakır Ofis semtindeki parkta kadına yönelik şiddete karşı insan zinciri eylemi düzenlendi

 Diyarbakır’daki Özgür Kadın Hareketi (TJA) öncülüğündeki kadın örgütleri, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için Yenişehir ilçesindeki Prestij Otel önünde yapmak istediği mor çember eylemi polislerce engellendi.

HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun ve Dersim Dağ’ın da aralarında bulunduğu kadın örgütlerinin temsilcileri ile polis arasında tartışma yaşandı. 

Alkışlı yürüyüş

Eylemde kadınlar, “Jin jiyan azadî”, “Jin jiyane, jiyanê ne kuje” sloganlarının atılması polislerce engellenmeye çalışıldı. Bir süre yaşanan tartışmanın ardından kadınlar, yürüyüş yaparak Ofis Kavşağı’ndaki parka geçti. Burada insan zinciri oluşturan kadınlar, “Gülistan Doku nerede?”, “Kadın katliamlarına hayır”, “Jin bi hevra xurtin” yazılı dövizleri taşındı. 

İnfaz Yasası’na tepki

Eylemde konuşan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, salgın döneminde “salgın mı, yoksa hane içerisindeki erkek şiddeti mi daha öldürücü” kaygısı yaşandığını söyledi.
Kadın katliamlarının arttığını, şiddetin gittikçe sistematikleştiğini dile getiren Kaya, infaz Yasası’nın da bunu arttırdığını belirterek, “Buradan infaz düzenlemesi denen hukuksuz belgenin iptalini ve yeniden düzenlenmek üzere meclise geri gönderilmesini talep ediyoruz” dedi.

Mücadeleye devam…

Çocuğa dönük istismar suçu işlemiş faillere evlilik gibi bir takım gerekçeler üreterek aflar düzenlenmeye çalışıldığını dile getiren Kaya, “Bu süreç içerisinde tüm kazanımlarımıza dönük saldırı altındayız. Eşbaşkanlık başta olmak üzere tüm kazanılmış haklarımızı savunmaya devam edeceğiz. Mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Kadın ve çocuklara saldırı arttı

Tarihi günlerden geçildiğini söyleyen Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan ise kadın, çocuk ve gençlere saldırıların yoğunlaştığını buna karşı mücadeleden geri adım atmayacaklarını söyledi.