Diyarbakır’da karantinaya alınan 80 evdeki yüzlerce kişi için yardım çağrısı

Diyarbakır’da Sur ilçesinde İskenderpaşa Mahallesi Muhtarı Ürün, Kovid-19 nedeniyle karantinaya alınan yaklaşık 80 evdeki vatandaşların çoğunun günlük yevmiye ile çalıştıkları için mağdur olduğunu söyledi.

Muhtar Ürün, valilik, kaymakamlık ya da belediyenin karantinada olanlara gıda yardımı yapmasını istedi.

İskenderpaşa Mahallesi Muhtarı Ali Ürün

Diyarbakır’da günlük yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 2 binleri aşarken, hastanelere yapılan başvurularda testi pozitif çıkan binlerce kişi karantinaya alınıyor. Karantina kararları kent merkezinde evler ile kırsal kesimde ise mahallelerle sınırlı tutuluyor.

Sur ilçesine bağlı 8 bin nüfuslu İskenderpaşa Mahallesi’nde de 80’e yakın ev için karantina uygulanıyor. Yoksul olan ve günü birlik işlerde çalışan yurttaşlar, karantina sürecinde yiyecek ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor.

 ‘Aileler yoksul’

İskenderpaşa Mahallesi Muhtarı Ali Ürün, koronavirüse yakalananların sayısının son bir buçuk ayda arttığını belirterek, şu anda mahallelerinde 80’e yakın hanenin karantinada olduğunu söyledi. Bu ailelerin yoksul olduğuna vurgu yapan Ürün, ailelerden bazılarının ihtiyaçlarını karşılamak için dışarı çıkmak zorunda kaldıklarına işaret etti. 

‘Karantinada olan evlere yardım yapılmalı’

Kahvede, fırında, lokanta ve benzeri yerlerde günlük yevmiye ile çalışan bu insanların mağdur olduğunu kaydeden Ürün, karantinadaki yurttaşlar, yardım eden kimsenin olmadığını söyledi. Karantinada olan evlere yardım yapılması çağrısında bulunan Ürün, şunları kaydetti:

“Valilik, kaymakam ya da belediyenin karantinada olanlara her gün bir koli yiyecek ve ayrıca ekmek yardımı yapması gerekiyor. Yevmiyeyle geçinen ailelerle de konuştum. İnsanlar, ‘20 ya da 14 gün evde oturduğumuz zaman kim bize ekmek getirecek?’ diye soruyor. Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz ama maalesef yetmiyor.”

Mahalle sakinlerine aşı yapmaları için çağrıda bulunan Ürün, hastalıktan korunmak için aşının yapılması gerektiğini söyledi.

MA – DİYARBAKIR