Diyarbakır’da kayıp Devran Dinç’in cansız bedeni bulundu

Diyarbakır’da evden ayrıldıktan sonra kendisinden haber alınamayan 21 yaşındaki Devran Genç’in 4 gün sonra cenazesi bulundu.

Sebahat Dinç, sokağa çıkma yasağı gerekçesiyle oğlunu aramalarına izin verilmediğini belirterek, “Oğlumun cesedi 4 gün yerde kalmış. Nasıl öldürüldüğünü bilmiyoruz.” dedi.

Devran Dinç

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde evden 30 Nisan’da ayrıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Devran Dinç’in (21) cenazesi bulundu. 4 Mayıs günü Urfakapı ve Çiftkapı arasındaki bir yerde bulunan Dinç’in cenazesi otopsi yapılmak üzere Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Dinç, otopsi işlemlerinin ardından Bağlar ilçesinde bulunan Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. Otopsi raporunun 2 ay sonra verileceğini söyleyen Dinç ailesi, ön otopsi raporu için savcılığa başvuracak.

‘Sokağa çıkma yasağı nedeniyle oğlumuzu aramamıza izin vermediler’

Sebahat Dinç oğlunun Perşembe akşamı evden ayrıldığını saat 19.00’da yengesiyle konuştuğunu, daha sonra telefonun kesildiğini anlattı. Ertesi gün sabah erkenden oğlunun kaybolduğuna dair polis karakoluna başvurduklarını belirten Sebahat Dinç, şunları aktardı:

“Polisler, ’21 yaşındaki çocuk kaybolmaz eve gelir’ dedi. Bizde kaybolduğunu, kendisinden hiçbir bilgi alamadığımızı tekrarladık. Polisler, ‘Haber aldığımızda size bildireceğiz’ dediler. Eve geldikten sonra tekrar karakolu aradık. Onlara, ‘Siz aramaya gitmeyecekseniz biz oğlumuzu arayacağız’ dedik. Polis izin almak için savcılığı aradı. Ancak sokağa çıkma yasağı nedeniyle oğlumuzu aramamıza izin verilmedi. ‘Bizim yapacağımız bir şey yok. Pazartesi gününü bekleyin’ denildi.”

‘Cesedi 4 gün boyunca yerde kalmış’

Polisin 4 Mayıs Pazartesi günü kendilerini arayarak kimliği belirsiz bir cesedin bulunduğunu söylediklerini belirten Sebahat Dinç, “Oğlumun cesedi Urfakapı’daki polis kontrol noktasından 10 metre uzakta bulundu. Cesedi 4 gün boyunca yerde kalmış. Oğlumun cesedinin bulunduğu yere gittik ama bize cesedi gösterilmedi. Israr etmemin sonucunda oğlumu bana gösterdiler.” Sebahat Dinç, oğlunun nasıl öldürüldüğünü bilmediklerini belirtti.

MA – DİYARBAKIR