Diyarbakır’da kayyımın yaptırdığı heykeller tepki çekti

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından, peyzaj çalışmalarıyla birlikte 4 milyon 412 bin TL’ye mal edilen heykeller hem alay konusu oldu hem de tepki çekti. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından, Diyarbakır Havalimanı mevkiinde bulunan Yonca Kavşağı’nın dört noktasına, hasır bilezik, karpuzun içerisinde yer alan çocuk, halay çeken folklor ekibi ve kadayıf tepsisini gösteren kişi “heykelleri” dikildi.

4 milyon 412 bin lira ödeme yapıldı

Diyarbakır mimarisi ve kültürüyle alakası olmayan, estetikten yoksun ve komik bulunan heykeller için, peyzaj çalışması ile birlikte 4 milyon 412 bin lira ödeme yapıldığı öğrenildi.

Heykellere tepki

Söz konusu heykeller, sosyal medya platformlarında da gündem oldu. Hasır bilezik heykeli üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsuna benzetilen Osmanlı tuğrasının yer alması, elinde kadayıf tepsisi taşıyan erkek heykelinde Afyon yöresine ait kıyafet giydirilmesi eleştirildi.

Sosyal medya kullanıcıları heykellerin, kentin mimarı ve kültürüyle alakası olmadığını belirterek, kaldırılmasını talep etti.

DBB: Alem karpuz görsün!

Öte yandan karpuz içerisinde yer alan bir çocuğun olduğu heykelin fotoğrafını Twitter hesabından paylaşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, “Siz de #DiyarbakırKarpuzu’yla çekilmiş çocuk fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım. Alem karpuz görsün.” ifadesi de tepki çekti.

Heykellere yönelik sosyal medya platformu Twitterda paylaşılan tepkilerden bazıları şöyle;

Kaynak: Yeni1Mecra/MA