Diyarbakır’da miting meydanına girişte pankart engeli

Diyarbakır’da 8 Mart mitingi için İstasyon meydanına girmek için Kadınların yanlarında getirdiği su, dezenfektan, kalem gibi ihtiyaçların meydana girişine izin verilmezken, içinde  “isyan” kelimesinin bulunduğu pankart ve dövizlere el konuldu. 

Fotoğraf: MA

DAKP öncülüğünde 8 Mart mitinginin gerçekleştirildiği İstasyon Meydanı’na ulusal kıyafetleriyle akın eden kadınlar, sloganlarla taleplerini dile getiriyor.

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) öncülüğünde “Kadın kırımına karşı yaşamı, tecride karşı özgürlüğü savunuyoruz” şiarıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi başladı.

Sarı, kırmızı, yeşil ve beyaz renklerden oluşan flamalarla süslenen İstasyon Meydanı’nın birçok noktasına “Kadın cinayetleri, tacizler ve tecavüzler politiktir”, “Eşit ve özgür bir yaşam için hayatlarımıza sahip çıkıyoruz”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Doğanın ve kadının özgürlüğü için ekolojik yaşamı savunuyoruz” ve “Kadın tutsaklar için kadınlar için adalet” yazılı pankartlar asıldı. 

Pankartlara engel

İstasyon Meydanı’na çıkan Akkoyunlu ve İstasyon caddelerindeki tüm girişler polis bariyerleriyle kapatıldı.

Fotoğraf: MA

Alanın dört farklı kontrol noktasında zırhlı araçlarla güvenlik önlemleri alan yüzlerce polis, alana giriş yapmak isteyenlerden Hayat Eve Sığar (HES) kodu istedi.

Kadınların yanlarında getirdiği su, dezenfektan, kalem gibi ihtiyaçların meydana girişine izin verilmezken, içinde  “isyan” kelimesinin bulunduğu pankart ve dövizlere el konuldu. 

Ulusal kıyafetleriyle alana giriş yapan yüzlerce kadın, “Direne direne kazanacağız”, “Erkek adaleti değil gerçek adalet” ve “Kadın yaşam özgürlük” yazılı dövizler taşıyarak, sık sık “Jin jiyan azadî” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları attı. 

MA