Diyarbakır’da operasyon: Avukatlar STÖ temsilcileri gözaltına alındı

Diyarbakır’da DTK soruşturması kapsamında düzenlenen ev baskınlarında aralarında ÖHD Eş Genel Başkanı Bünyamin Şeker’in de bulunduğu çok sayıda avukat ve sivil toplum örgütü temsilcisi gözaltına alındı. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında bugün sabah saatlerinde çok sayıda avukat ile sivil toplum örgütleri temsilcisinin evine polislerce baskın düzenlendi.

Evlerde yapılan aramalarda bilgisayar, kitap ve birçok dijital materyale el konuldu. Baskınlarda aralarında Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eşbaşkanı Bünyamin Şeker’in de bulunduğu çok sayıda avukat ile sivil toplum örgütü yöneticisi ve üyesi gözaltına alındı.    

Gözaltına alınanlar Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.  

Savcılığın gözaltı gerekçesi

Gözaltına alınanların Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2019’da yürüttüğü Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürütülen 2019/63324 sayılı soruşturma kapsamında gözaltına alındığı belirtildi.

Gözaltına alınanlar, “örgüt yanlısı oluşumları organize etmekle” suçlanıyor.

Verilen gözaltı kararı tutanağında şu ifadelere yer verildi: “KCK/TM (Kürdistan Demokratik Topluluğu/Türkiye Masası) yapılanmasına yönelik 09/10/2018 ve 26/06/2020 günü yapılan  günü yapılan operasyon kapsamında Demokratik Toplum Kongresi binasının bulunduğu ilimiz Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesi’ndeki adreste yapılan arama sonucu elde edilen fiziki ve dijital dokümanların alınan karar doğrultusunda yapılan incelemesinde dokümanlarda adı geçen şahıslar olduğu anlaşılmış ve gerekli kimlik tespit çalışmaları yapılarak Demokratik Toplum Kongresi içerisinde eyleme ve faaliyetlerde bulundukları şeklinde haklarında bilgiler elde edilen şahıslar hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2019/63324 sayılı soruşturma dosyası yürütülmektedir” 

Gözaltına alınanların isimleri

Kentte gerçekleştirilen ev baskınlarında gözaltınan alınanların isimleri şöyle: “Avukatlar Bünyamin Şeker, Abdulkadir Güleç, Eshat Aktaç, Serdar Talay, İmran Gökdere, Diyar Çetedir, Serdar Özer, Feride Laçin, Gevriye Atlı, Resul Tamur, Cemile Turhallı Balsak, Ahmet Kalpak, Devrim Barış Baran, Neşet Girasun, Sedat Aydın, Şivan Cemil Özen, İHD Adıyaman Şube Başkanı Av. Bülent Temel, Mahsum Batı ile MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) yöneticisi Diyar Dilek Özer ve federasyon üyesi Leyla Ayaz, TTB eski Merkez Konseyi Üyesi Şehmus Gökalp, DİVES üyesi Süleyman Okur, Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Panayır Çelik, HDP Diyarbakır il eski yöneticisi İlhami Yürek, ihraç edilen SES üyesi Ümit Çetiner, HABER-SEN üyesi Mehmet Kaçar İle Şehir Plancısı Haknaz Sadak.”

Gözaltına alınanların ifadeleri alınmaya başlandı

DTK soruşturması kapsamında gözaltına alınanların emniyetteki ifade işlemleri başladı. Avukatların, KHK ile kapatılan MHD’ye üye olmakla suçlandığı belirtiliyor.  

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürütülen soruşturması kapsamında bir kısmı avukat 101 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.  

Diyarbakır merkezli İstanbul, İzmir ve Adıyaman’da yapılan ev baskınlarında şimdiye kadar 32’si avukat, 72 kişi gözaltına alındı. Haklarında gözaltı kararı bulunan 4 kişi ise koronavirüs tedbirleri nedeniyle karantinada oldukları gerekçesiyle gözaltına alınmadığı belirtildi.   

‘Seçimde görev almak suç kabul edildi’

Avukatların gözaltı gerekçesinin, Diyarbakır’da yapılan yerel ve genel seçimlerde il veya ilçelerde görev alan avukatların isimlerinin bulunduğu listenin DTK binasında bulunması olarak gösterildiği belirtildi.

Avukatlara yönelik bir diğer suçlamanın da KHK ile kapatılan Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) üyeliği olduğu kaydedildi. 

MA