Diyarbakır’da su faturasını ödeyemeyen abonelere ‘haciz’ tehdidi

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (DİSKİ), su faturasını yatıramayan abonelere icra ihtarnamesi gönderdi.

İhtarnamede, borucun ödenmemesi halinde haciz işlemlerine başlanacağı belirtildi. 

Kayyım yönetimindeki DBB’ye bağlı DİSKİ, su borcu olan yurttaşlara icra tehditli ihtarname gönderdi. İhtarnamede, 10 gün içerisinde belirtilen borcun ödenmemesi halinde icra takibinin başlatılacağı belirtildi. Söz konusu ihtarnamede şu ifadeler yer aldı:

“İş bu borcunuzun 10 gün içerisinde DİSKİ veznelerine veya DİSKİ Genel müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalardaki hesabına yatırılmasını/ödenmesini, belirtilen süre içinde, DİSKİ nezdindeki su aboneliğinizden kaynaklanan borcunuzun ödenmemesi halinde, İcra İflas Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca, icra daireleri marifetiyle, hakkınızda İcra takibi yoluna gidilerek haciz işlemlerine başlanılacağı, bu durumda ayrıca icra takibinden kaynaklanacak İCRA MASRAFLARI ve İCRA VEKALET ÜCRETİNİN de borca eklenerek, yasal faiziyle birlikte tahsiline gidileceği hususunu ihtaren bildirir.”

‘Uygulama 1 aydır yürürlükte’

Kentte tepkiye neden olan uygulamaya ilişkin DİSKİ yetkilileri, uygulamanın son bir aydır yürürlükte olduğunu söyledi. Yetkililer, ödenmemiş 3 fatura sonrası söz konusu ihtarnamenin yurttaşlara gönderildiğini belirtti.

On binlerce abone icra takibine düşebilir

Pandemi döneminde hayati öneme sahip suyun ücretsiz bir şekilde dağıtılması ve var olan su borçların ertelenmesine yönelik adımların atılması talepler edilirken, DİSKİ’nin uygulaması mağduriyetleri daha da arttıracak. Öte yandan kentte on binleri bulan borçlu su abonelerinin bu uygulama sonucun icra takibine düşeceği tahmin ediliyor. 

Suya bir yılda 2 defa zam yapılmıştı

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Ocak 2020’de suyun metreküp fiyatına yüzde 35 ile yüzde 330 oranında zam yapmıştı. Yapılan zammın üzerinden bir yıl geçmeden, merkez ve ilçelerde yüzde 24,82 ile yüzde 112,40 değişen oranda ikinci bir zam yapılmıştı. 

MA – DİYARBAKIR