Diyarbakır’daki 15 kurumdan tutuklamalara ortak tepki

Diyarbakır’da 15 sivil toplum örgütü ve meslek kuruluşu, kadın aktivist ve siyasetçilerin tutuklanmasını kınayarak, tutuklama “delillerinin” sivil toplum faaliyetlerinin kendisi olduğuna dikkat çekti.

Açıklamada, tutuklananların derhal serbest bırakılması talep edildi.

Diyarbakır’da 15 sivil toplum örgütü ve meslek kuruluşu, yaptığı ortak açıklamada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında kadın aktivist ve HDP’li siyasetçilerin tutuklanmasına tepki gösterdi. Açıklamada, 23 Mayıs’ta Sulh Ceza Hakimliği’nce 12 kişi hakkında tutuklama, 6 kişi hakkında da adli kontrol kararı verildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, “Kadına yönelik şiddet ve diğer hak ihlalleri konusunda birlikte çalıştığımız Rosa Kadın Derneği’nin başkanı ve üyeleri bayram arifesinde gözaltına alınmış ve akabinde tutuklanmıştır. Aynı operasyon kapsamında HDP’nin parti meclis üyeleri ve belediye meclis üyeleri de tutuklanarak cezaevine gönderilmişlerdir.” denildi.

‘Soruşturma susturma ve bastırma soruşturmasıdır’

Rosa Kadın Derneği’nin adresinde soruşturma aşamasında arama yapılarak derneğe başvuruda bulunan kadınlara ait başvuru formlarına dahi el konulduğunun hatırlatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Rosa Kadın Derneği’nin yapmış olduğu mitingler, basın açıklamaları, sosyal medya paylaşımları, hak ihlaline uğrayan kadınlar hakkında yürüttükleri faaliyetler suçlama konusu yapılarak, aynı zamanda tutuklama gerekçesi de sayılmıştır. Soruşturma ve tutuklama ‘delilleri’ sivil toplum faaliyetlerinin bizatihi kendisidir. Dolayısıyla soruşturma bir suç soruşturması değil, sivil toplumu susturma ve bastırma soruşturmasıdır.”

‘Tutuklananlar derhal serbest bırakılmalı’

Şiddete ve diğer hak ihlallerine uğrayan kadınlara destek ve dayanışma faaliyetleri yürüten Rosa Kadın Derneği’nin başkan ve üyelerinin yargı mağduru haline geldiğine işaret edilen açıklamada, “Tutuklanan kadınlardan birisinin üç buçuk yaşındaki çocuğu da kendisiyle birlikte cezaevine gitmek zorunda kalmıştır.” denildi.

Sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri olarak; sivil toplum faaliyetlerini ve siyaseti kriminalize eden bu soruşturmaları kınıyoruz.” denilen açıklamada, tutuklananların derhal serbest bırakılması talep edildi. Ortak açıklamayı yapan sivil toplum örgütleri ve kuruluşları şöyle;

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi
Diyarbakır Barosu
Diyarbakır Tabip Odası
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği
Hak İnisiyatifi Diyarbakır Temsilciliği
Rosa Kadın Derneği
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi
Dayanışmanın Kadın Hali
Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Amed İKK
Amed KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) Şubeler Platformu
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Diyarbakır Bölge Temsilciliği
Mezopotamya Psikologlar İnsiyatifi (DER-MEZ)
Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER) Diyarbakır Şubesi
Diyarbakır Diş Hekimleri Odası
Rengarenk Umutlar Derneği