Diyarbakır’daki siyasi partilerden Mehmethan Pasajı’nın yıkım kararına tepki

Diyarbakır’da, Sur ilçesinde kamulaştırılan Mehmethan Pasajı’nın yıkım kararına tepki gösteren CHP, HDP, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi temsilcileri esnafın yanında yer aldıklarını belirterek, yetkililerin yanlış kararından vazgeçmesini istedi.

Sur ilçesinde kamulaştırma kararının ardından yıkım kararı verilen Mehmethan Pasajı esnafının yaşadığı mağduriyete dikkat çekmek amacıyla pasaj önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Gelecek Partisi Diyarbakır il başkanlıklarının temsilcileri ile HDP Diyarbakır Milletvekilleri Remziye Tosun, Semra Güzel ve pasaj esnafı katıldı. 

CHP İl Başkanı Özel: Yoksa burası rant odaklı birilerine peşkeş mi çekilecek?

Pasajın 2017 yılında hiçbir gerekçe gösterilmeden kamulaştırıldığına dikkati çeken CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel, binanın hiçbir projeye engel teşkil etmediğine işaret etti. Özel, yıkım kararı verilen pasaja ilişkin yetkililere şu soruları sordu:

“Bu pasaj neden ve hangi gerekçeyle kamulaştırıldı?  Yıkılan pasajın yerine ne yapılacak? Hangi kamu yararı sağlanacak? Yoksa burası rant odaklı birilerine peşkeş mi çekilecek? Esnaf 28 aylık ecrimsel bedellerini ödemiş olmasına rağmen elektrik ve suyu kesilerek esnafın bir an önce pasajı boşaltmaya zorlanması, cezalandırılması neden?”

CHP Diyarbakır il Başkanı Gönül Özel ortak açıklamayı okudu (ortada)

‘Yetkililer bir an önce bu yanlıştan vazgeçmeli’

Esnafların dükkânlarından zorla çıkarılarak açlığa mahkûm edilmek istendiğini belirten Özel, şunları ifade etti:

“Esnafın iş yerlerinin kendilerine satılmasını veya kiralanmasını talep ederken, yetkililer neden kulaklarını kapatıp duymazlıktan ve görmezlikten geliyor. Yetkililerin bir an önce bu yanlıştan vazgeçip esnafla tekrar anlaşarak kalıcı çözüm bulmaları gerekmektedir. Sorun çözülene kadar esnafın yanında olduğumuzu belirterek, sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

Esnaf Mesut Azizoğlu: Gidecek yerimiz yok

Ardından pasaj esnafı adına konuşan Mesut Azizoğlu, pandeminin ağır seyrettiğine dikkat çekerek, gidecek yerlerinin olmadığını söyledi. Pasajın yıkılması halinde kamunun zarara uğratılacağını ve esnafın mağdur edileceğini vurgulayan Azizoğlu, yaşadıkları durumu akıl tutulması olarak yorumladı.

Milletvekili Güzel: Yıkım kararına karşı elimizden geleni yapacağız

HDP Milletvekili Semra Güzel ise yıkım kararıyla, kentin dokusu ve hafızasının yok edilmek istendiğini belirtti. Pasajın şantiye olarak kullanılacağını yönelik duyumlar aldıklarını ifade eden Güzel, binanın iktidarın yandaşlarına peşkeş çekileceğini söyledi. Özellikle bu binanın yıkılması için yoğun mesai harcandığını kaydeden Güzel, esnafın yanında olduklarını, yıkım kararına karşı ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını ifade etti.

DEVA Partisi İl Başkanı Ülsen: Para tarihi ve hafızayı geri getirmiyor

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen de Türkiye’de uzun zamandır kamulaştırma kanunun, kamunun lehine değil aleyhine işlediğini vurguladı. Binanın yarım yüzyıllık bir bina olduğunu belirten Ülsen, “Medeni, uygar ülkeler bu tür binaları yaşatmak için uğraşırken, biz bu binaları yıkmanın derdindeyiz. Neyin karşılığında bunu yapıyoruz? Paranın karşılığında bunu yapıyoruz. Ama para, tarihi ve hafızayı geri getirmiyor. Paranın bir geleceği yoktur. Paranın bir hafızası yoktur.” dedi.

Ülsen, “Burada da yapılan ne haklıdır ne de adalete uygundur” diye konuştu.

MA – DİYARBAKIR