Diyarbakır’dan Newroz kutlamalarına katılım çağrısı

Diyarbakır’da bir araya gelen Kürt partileri ve oluşumları, Newroz kutlamalarına katılım çağrısında bulundu.  

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, dünya halklarının en fazla demokrasiye, özgürlüğe, kardeşliğe ihtiyaç duyduğu bir dönemde, pandemi koşullarında 2021 Newroz’unu kutlayacaklarına dikkat çekti.

Diyarbakır’da, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), HDP, Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Kürt Demokratlar Platformu (PDK-Bakur), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T) ve Azadî Partisi temsilcileri Newroz gündemiyle bir araya geldi.

Demir Otel’de toplantının yapıldığı salona 2021 Newroz’unun sloganı olan “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim”, “Kadınlar isyanlarıyla Newroz ateşini harlayacak”, “Newroz halklar için mücadele, Kürtlerin birliği için sözdür” ve “Newroz ateşini harlandırın, tecridi kırın” pankartları asıldı. Toplantıya verilen arada Newroz deklarasyonu açıklandı.

Deklarasyonun açıklanmasının ardından siyasi parti ve oluşumların temsilcileri konuştu.

DTK: Tecridi kıracağız

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Kürt halkının tarihi günlerden geçtiğini belirterek, Kürt halkının statüsünü yok etmek için saldırıların arttığını söyledi. Barıştan söz edilecekse “direniş olmadan olmaz” diyen Öztürk, “Kürt halkı için, Ortadoğu halkları için 2021 Newroz’u, direnişi büyütmenin, 21’inci yüzyılı Kütlerin yüzyılı olması için önemlidir. Newroz ateşini harlayacağız. Tecridi kıracağız. Newroz kutlu olsun.” dedi.

KKP: En önemli mesaj Kürt ulusal birliğidir

KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Newroz’un Kürt halkı için hem yas hem de kutlama olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Yüz yıldır sürekli jenositte maruz kalmış Kürt halkı, Newroz’da anma yapar. Neden kutlamadır, kazanımlarını kutluyor. Önemli siyasi mesajlar veriliyor. 2021 yılı Kürt halkı için birlik açısından çok önemlidir. Bugün DAİŞ karşıtı koalisyon, Başur ve Rojava’nın bir olduğunu söylüyor, peşmerge ve DSG’nin bir olduğunu söylüyor. Kürdistan’ın dört parçasında bütün siyasi yapılara bir olarak bakıyor. Kürtlerin bir olması gerekiyor. Ancak birlik olmuyoruz. Kürtlere birlik dayatılıyor. O nedenle 2021 Newroz’unun en önemli mesajı Kürt ulusal birliğidir.”

Azadi Partisi: Mazlum halklar birlik olmadığı sürece başarıya ulaşamaz

Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşitî, Allah’ın en büyük kutsalı, insanlara gönderdiğini kaydederek, “Bu da Kuran-ı Kerim’dir. İktidarlar Kurana sarıldığında ve bunu iktidarları için kullanınca, kuran iktidarlara yardım ediyor diye düşünüyoruz. Bütün insanlar Allah katında eşittir. Mazlum halklar birlik olmadığı sürece, başarıya ulaşamaz. Bugün herkes kendi ölüsüne ağlıyor. Kürtler diğer halklar gibi statü sahibi olmak istiyorsa, birliği oluşturmalıdır. Aksine hiç bir şekilde başarıya ulaşamayız” dedi.  

DBP: Newroz’a katılım çok önemli

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, bir kez daha önemli bir Newroz’u karşıladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu nedenle bugün bir araya geldik. 2021 Newroz’u Kürt halkının özgürlüğü ve geleceği için başlangıç olacaktır. Bu Newroz Kürt birliğine vesile olacaktır. Kürt partileri olarak hazırız. Halkımız da ulusal kıyafetleriyle, cesaretle; soykırımlara, Kürt halkına yönelik imha ve inkar politikalarına karşı direniş ruhuyla Newroz’a katılmalı. Bu nedenle Newroz’a katılım çok önemlidir. Newroz kutlu olsun.”

HDP: Coşkuyla Kutlayacağız

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da, yaptığı konuşmada 2021 Newroz’unun tüm dünya halklarına barışı, özgürlüğü, kardeşliği ve demokrasiyi getirmesini yürekten temenni ettiğini söyledi. Dünya halklarının en fazla demokrasiye, özgürlüğe, kardeşliğe ihtiyaç duyduğu bir dönemde, pandemi koşullarında 2021 Newroz’unu kutlayacaklarını belirten Buldan, şunları ifade etti:

“Geçen sene hastalıktan kaynaklı Newroz’umuzu kutlayamadık. Ama bu dönem elbette ki pandemi şartlarını da gözeterek, halkımızın sağlığını gözeterek, Kürt halkının, Ortadoğu halklarının kadim bayramı olan Newroz bayramını coşkuyla, biraz önce ifade ettiğim barışa ve demokrasiye vesile olması temennisiyle kutlayacağız.”

‘En anlamlı Newroz’u 2013 yılında kutladık’

Bu coğrafyada Newroz’un her zaman coşkuyla kutlandığını en anlamlı Newroz’u ise 2013 yılında kutladıklarını ifade eden Buldan, şöyle devam etti:

“Bu ülkenin geleceği açısından 2013 Newroz’u tarihsel öneme sahip ve Türkiye tarihine, Kürtlerin tarihine, tüm Ortadoğu halklarının tarihine bir milat olarak geçti. Çözüm sürecinin devam ettiği bir dönemde, Sayın Öcalan’ın milyonlara hitaben yazmış olduğu deklarasyon, burada, Amed Newroz’unda tüm dünya halklarına hitaben okundu ve deklare edildi. Ve biz o süreç içerisinde okunan Newroz deklarasyonuyla birlikte, önemli bir şey elde etmeye çalıştık. Eğer okunan deklarasyon dikkate alınmış olsaydı ve orada yazılanlar, söylenenler, ifade edilenler dikkate alınmış olsaydı, bugün Türkiye’de yaşananlar, Ortadoğu’da yaşananlar böyle olmayacaktı.”

 ‘O mektup ne yazık ki heba edildi’

Mektubun, Türkiye halklarının ve Ortadoğu halklarının geleceği, Türkiye’nin demokratikleşmesi, Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesi amacıyla yazıldığını belirten Buldan, “O mektup ne yazık ki heba edildi. Ancak biz Kürtler, sadece Türkiye’de yaşayan Kürtler değil, dünyanın her yerinde yaşayan Kürtler, hala okunan o mektubun arkasındayız ve hala o mektubun geçerli olmasını temenni ediyoruz.” dedi.

‘Verilen karşılık daha fazla tecrit oldu’

O mektupta önemli bir şey olduğunu söyleyen Buldan, “Eğer süreç devam ederse, PKK’nin Türkiye’ye karşı silahları bırakacağı çağrısı yapılacaktı. Bu önemli bir gelişmeydi ve daha sonraki görüşmelerde, en son Sayın Öcalan ile yapılan görüşmede de şu ifade edildi: ‘Bana bir haftalık süre verin, ben bu sorunu çözerim.’ Ancak Sayın Öcalan’a verilen karşılık, daha fazla tecrit ve ne ailesi ne avukatlarıyla hiç bir şekilde görüşmeme oldu.” dedi.

‘2013 ruhuna geri dönülmesi sağlanmalı’

“Biz eğer gerçek anlamda bir barışı, kardeşliği, demokrasi ve özgürlüğü istiyorsak ve savunuyorsak, bugün yapılması gereken Sayın Öcalan üzerindeki tecridin acilen kaldırılmasıdır.” diyen Buldan, tecridin bir insanlık suçu olduğunu söyledi.

Türkiye’yi yönetenlerin de AKP hükümetinin de 2013 ruhuna tekrar geri dönmesi koşullarının sağlanması gerektiğine vurgu yapan Buldan, “Türkiye halkları, Türkiye toplumu, toplumsal barış istiyor. Bu toplumsal barış, Kürtleri inkar ederek olmaz, Kürtlerin diline, kimliğine, kültürüne yasaklar koyarak olmaz. Bizler gerçek barışı ve demokrasiyi ancak ve ancak birbirimizin kimliklerine, dillerine ve kültürlerine saygı duyarak ve kabul ederek gerçekleştirebiliriz. Bu kadim Newroz bayramının buna vesile olmasını yürekten temenni ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Newroz meydanlarında seslendirilecek şarkı ve klibin tanıtımı da yapıldı. “Dîsa li Newroza” adlı şarkıyı birçok Kürt sanatçı seslendiriyor. 

MA – DİYARBAKIR