Diyarbakırlı tütün üreticilerinden de yol kapatma eylemi

Hükümetin tütün satışına getirdiği Yetki Belgesi zorunluluğuna karşı Lice ve Kocaköy tütün üreticileri de eyleme geçerek, Diyarbakır-Bingöl Karayolu’nu trafiğe kapattı.

Hükümetin tütün satışına Yetki Belgesi zorunluluğu getirmesine karşı, Adıyaman ve Malatya’daki tütün üreticilerinin yol kapatma eylemlerinden sonra Diyarbakır’ın Lice ve Kocaköy ilçelerindeki tütün üreticileri de eyleme geçti. Tütün üreticileri, Diyarbakır-Bingöl Karayolu’nun 60’ıncı kilometresinde yolu trafiğe kapattı. Tütün üreticilerinin yolu barikatla kapatarak, trafik akışını durdurması üzerine uzun araç kuyrukları oluştu.

Yaklaşık 300-400 tütün üreticisinin katıldığı ve yolu traktörle kapattığı yol kapatma eyleminde sık sık, “Tütünüme dokunma” sloganı atıldı. Tütün üreticilerinin ipe geçirilen tütün yapraklarını boyunlarına geçirdiği eylemin başlamasıyla eylem yerine zırhlı araç eşliğinde çok sayıda polis ve jandarma ekibi sevk edildi. Tütün üreticilerinin jandarma ve polis ekipleriyle yaptıkları müzakereler uzun süre sonuç vermedi. Saat 12.00’de başlayan ve herhangi bir fiziki müdahalenin olmadığı eylem, saat 14.00 yürütülen müzakerelerin ardından sonlandırıldı.

MA / DİYARBAKIR