Doç. Dr. Aydın: LGBTİQ+’ların her biriyle ilgili mevzuatta sorun var

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku kürsüsü öğretim üyesi ve aynı zamanda Ankara Barosu LGBTİQ+ Hakları Merkezi Başkanı avukat Doç. Dr. Öykü Didem Aydın, “LGBTİQ+’ların her biriyle ilgili mevzuatta sorun var” dedi.

Doç. Dr. Öykü Didem Aydın, #Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a Anayasa ve yasalarda LGBTİQ+’ların hak ve hukukuna ilişkin görüşlerini paylaştı. Doç. Dr. Aydın, “Aslında Anayasa LGBTİQ+ öznelerinin haklarını koruyor. Ama karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri nefret suçladır. Ceza hukuku alanında sıkıntılar var. Medeni Kanun cinsiyet uyumunu düzenliyor ama LGBTİQ+’nın medeni hakları ile ilgili hiçbir düzenleme öngörmüyor. Bu evlat edinmeden evlenmeye kadar uzanabilir” diye konuştu.

“Mevzuat baştan aşağıya tarama yapılarak cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği bakış açısından kanunların yeniden düzenlenmesi gerekiyor” diyen Doç. Dr. Aydın, “Cinsel yönelimi bir hastalık olarak gören doktorlar var. Nefret suçlarından ayrımcılığa, ayrımcılıktan medeni hak ve özgürlüklerin korunmasına kadar bir dizi sıkıntılar mevcut” şeklinde konuştu.

Av. Doç. Dr. Öykü Didem Aydın

Ankara Barosu LGBTİQ+ Hakları Merkezi’nin “LGBTİQ+ hakları bir insan hakkıdır” sloganıyla yola çıktıklarını ifade eden Doç. Dr. Aydın, çalışmalarını anlattı.

ODTÜ Onur Yürüyüşü Davası’nın, 12 Mart Çarşamba günü saat 9.30’da Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüleceğini ifade eden Doç. Dr. Öykü Didem Aydın, davada savunman olarak yer alacaklarını kaydetti.

Ayrıntılar video söyleşide.