‘Doğalgaz müjdesi toplumsal bir müjde değil’

Yeni1Mecra yazarlarından Prof. Dr. Mustafa Durmuş, Evrensel gazetesine verdiği röportajda Karadeniz’deki doğalgaz rezervini yorumladı.

Fatih Sondaj Gemisi

Ekonomi-Poitikçi Durmuş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Dolmabahçe’de açıkladığı Karadeniz’de bulunan doğalgaz ‘müjde’siyle ilgili olarak ‘Rezevlerin tüm toplumun yararına olabilecek bir şekilde işletilebileceğine inanmıyorum’ dedi.

Erdoğan’ın konuşması sırasında gözünün sürekli döviz kurunda olduğunu söyleyen Prof. Durmuş, “Açıklama başladığında dolar kuru 7.22 seviyesindeydi. Kur 7.33’ü gördü. Yaklaşık 10 kuruş arttı. Borsada da bir düşüş var. Dolayısıyla piyasalar bu müjdeyi pek sevmedi. En azından ilk tepkileri bu.” dedi.

Erdoğan, Berat Albayrak’ı koruyor

Berat Albayrak

İktidarın uzun bir süredir özellikle ekonomideki krizi yönetememek ve pandemi nedeniyle eleştirildiğini belirten Durmuş, “Bu eleştirilerin odağında da siyasal iktidarı temsilen Bakan Albayrak var. Dikkatimi çekti; Cumhurbaşkanı iki kez bakana teşekkür etti. ‘2017 yılında Enerji Bakanıydı onun sayesinde çalışmalar başlamıştı’ sözleriyle eleştiriler karşısında onu korumaya dönük çaba gibi kendisini gösterdi” dedi.

Kaynak: Evrensel