Doğu Anadolu’da 648 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor

Kar yağışı Doğu Anadolu Bölgesi’nde hayatı olumsuz etkiliyor.

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta kar ve tipi nedeniyle 648 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor.

Fotoğraf: Arşiv/AA

Van’ın yüksek kesimlerinde akşam saatlerinde kar yağışı ve tipi etkili oldu. Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, olumsuz hava koşullarından dolayı Bahçesaray’da 70 ve Başkale ilçesinde 43 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor. Karla mücadelede ekipleri, kapalı yolların açılması için çalışma başlattı.

Hakkari’de 96 köye ve 193 mezra yolu kapandı

Hakkari ve ilçelerinde de olumsuz hava koşulları hayatı olumsuz etkiliyor. Valilikten alınan bilgiye göre, kar ve tipi nedeniyle kent genelinde 96 köy ve 193 mezra yolu kapandı.

İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, kapalı yolların açılması için çalışmalarını sürdürüyor.
Kar nedeniyle beyaza bürünen kent merkezinde, belediye ekipleri kaldırımlarda ve yollardaki karları temizledi. Hakkari’nin Yüksekova İlçesinde de yoğun kar yağışı nedeniyle çok sayıda araç mahsur kaldı.

Muş’ta 86 yerleşim yerine ulaşılamıyor

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kentte 86 yerleşim birimine ulaşım sağlanamadığını söyledi. Karla mücadele çalışmalarının başlatıldığını belirten Yentür, en kısa zamanda yolları açacaklarını kaydetti.

Bitlis’te etkili olan kar nedeniyle 160 köy yolu kapandı. İl Özel İdaresi karla mücadele ekiplerinin kapalı yolları açmak için çalışma başlattığı kentte, vatandaşlar da ev ve iş yerlerinin önünde biriken karları temizledi. Belediye ekipleri de kaldırımlarda çalışma yürüttü.

Erzurum ve ilçeleri beyaza büründü

Erzurum’da gece saatlerinde başlayan kar yağışı, il merkezi ve ilçeleri beyaza bürüdü. Karayolları ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri, ulaşımda aksamaların yaşanmaması için kar küreme ve tuzlama çalışması yürüttü. Trafik ekipleri de sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Kars, Ardahan, Dersim ve Ağrı da kar yağışı etkili oluyor. Beyaz bürünen kentlerde ekipler karla mücadele çalışması başlattı.

Kaynak: AA