Doğu Marmara ve Batı Karadeniz’de sağanak hayatı olumsuz etkiliyor

Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak ve Bartın’da etkili olan sağanak, yaşamı olumsuz etkiliyor.

Bazı ev ve iş yerlerinde su baskınları oluşurken, bazı yol ve caddeler kapandı.

Doğu Karadeniz için ise kuvvetli sağanak uyarısı yapıldı.

Kocaeli’de sağanak hayatı olumsuz etkiledi

Kocaeli’de gece başlayan sağanak, sabah saatlerinde etkisini artırdı. İzmit ilçesinde, Kadıköy Mahallesi’nin en işlek caddesi olan Bulvar Caddesi ve bazı sokaklar ile iş yerlerini su bastı. Su baskını nedeniyle bölgede Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi ve itfaiye ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Ekipler, iş makinesi ve vidanjörlerle suyu tahliye etmeye çalışıyor. Kentte dün geceden beri devam eden sağanak nedeniyle metrekareye 64 kilogram yağış düştüğü öğrenildi.

Sakarya’da dere taşkınları oldu

Sakarya’da dere taşkınları meydana geldi

Sakarya’nın Kocaali ilçesinde sağanak yaşamı olumsuz etkiledi. İlçede, sabah saatlerinde etkisini artıran sağanak nedeniyle Alandere, Yayla ve Hızar mahallelerinde dere taşkınları meydana geldi.

Sakarya

Taşkın yaşanan bölgede bazı evleri su bastı. Bölgede yollar, mezarlık ve bazı tarım arazilerinde yoğun su birikintileri oluştu. Kocaali Belediyesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi ekipleri, sağanaktan olumsuz etkilenen bölgelerde çalışma başlattı.

Düzce’de sürücüler zor anlar yaşadı

Düzce’de geceden itibaren etkili olan kuvvetli yağışın ardından caddelerde su birikintileri oluştu. Su birikintileri nedeniyle sabahın erken saatlerinde işe gitmek için yola çıkan sürücüler, zaman zaman zor anlar yaşadı.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşları, ani sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Zonguldak’ta mazgallar tıkandı

Zonguldak’ta sağanak, günlük yaşamı ve ulaşımı olumsuz etkiledi. Şehir merkezinde oluşan su birikintileri, bazı yollarda araçların ilerlemesine engel oldu. Su birikintilerinden geçmeye çalışırken arızalanan bazı araçlar nedeniyle trafik ekipleri, sürücüleri farklı güzergahlara yönlendirdi.

Belediye ekiplerince tıkanan mazgallar temizlenerek suyun tahliye edilmesinin ardından yollar ulaşıma açıldı. Kozlu ilçesinde ise sahil yolunun Sevgi Evleri mevkisinde ulaşım bir süre sağlanamadı.

Bartın’da ana yol ulaşıma kapandı

Bartın’da da yollar kapandı

Bartın’da sağanak yaşamı olumsuz etkiledi. Bartın-Karabük yolu Safranbolu Kavşağı mevkisinde ana yol, su birikintisinden ulaşıma kapanırken araçlar alternatif yollara yönlendirildi. Kapanan yollarda su tahliyesi için kara yolları ve belediye ekipleri çalışma başlattı.

Kentin birçok noktasında, yollarda biriken su nedeniyle araçlar güçlükle ilerledi.

Doğu Karadeniz için kuvvetli sağanak uyarısı

Öte yandan, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, bugün Giresun, Ordu, Gümüşhane (Kürtün ve Torul ilçeleri) ve Trabzon’da yerel olarak kuvvetli, Giresun’un doğu ilçeleri, Trabzon’un batı ilçeleri ile Rize ve Artvin çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli sağanak ile gök gürültülü sağanak öngörülüyor.

Yarın da Rize’de yerel olarak şiddetli ve Artvin’in kuzey ilçelerinde yer yer aşırı yağış tahmin ediliyor.

Yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek sel, su baskını, heyelan, yıldırım, küçük çaplı dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Kaynak:AA