Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri için kar uyarı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde beklenen kar yağışı etkili olmaya başladı.

Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Van’da etkili olan kar yağışı nedeniyle eğitime bugün ara verildi.

Van’da kar ve tipi nedeniyle çok sayıda yerleşim birimine ulaşılamaması nedeniyle kriz masası oluşturuldu.

Fotoğraf: AA

Dün akşam saatlerinden itibaren başlayan kar yağışı Van, Hakkari, Şırnak, Siirt, Diyarbakır, Batman, Urfa ve Mardin’i etkisi altına aldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde beklenen kar yağışının cuma günü sabah saatlerine kadar devam edecek. Kar yağışının Van, Hakkari, Şırnak ve Siirt çevrelerinde yoğun, Diyarbakır, Batman, Urfa ve Mardin çevrelerinde ise kuvvetli olacağı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu illerde vatandaşların ve yetkililerin buzlanma, don olayı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklar ile çığ düşme riskine karşı dikkatli ve tedbirli olması uyarısı yapıldı.

Okullarda eğitime ara

Kar yağışı nedeniyle Diyarbakır, Urfa, Batman, Siirt, Bingöl, Mardin, Şırnak ve Dersim kent merkezleri ve ilçelerinde bugün eğitime ara verildi

Dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşandı. Bazı araçlar yollarda mahsur kaldı.

Van’da kriz masası oluşturuldu

Van’da sabah saatlerinden itibaren etkisini gösteren kar yağışı hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Van Valiliği, dünden bu yana etkisini sürdüren kar ve tipi nedeniyle birçok yerleşim yerine ulaşımın sağlanamaması üzerine kriz masası oluşturdu. Vali Mehmet Emin Bilmez başkanlığında kurulan kriz masasında il merkezi ve ilçelerde olası olaylar değerlendirilerek anında müdahale edilmesi planlanıyor.

24 saat görev yapılacak

Kriz masasında, Büyükşehir, Tuşba, İpekyolu, Edremit belediye başkanlıkları, AFAD, UMKE, Jandarma, Karayolları, Emniyet Müdürlüğü ve VEDAŞ’tan temsilciler 24 saat görev yapacak. Vatandaşların mağduriyet yaşanmaması için asılsız ihbarda bulunmaması istendi.

Valilik daha önce yaptığı açıklamada ise, Van-Çatak karayolunun yoğun kar yağışı tipi ve çığ tehlikesi nedeniyle trafiğe kapatıldığını bildirmişti. Açıklamada, Çaldıran-Doğubayazıt karayolu, Van-Başkale Güzeldere geçidi, Van- Gürpınar Kurubaş geçidinin de trafiğe kapatıldığı kaydedilmişti.

Vatandaşlara zorunlu haller dışında trafiğe çıkmamalarının istendiği açıklamada, trafiğe çıkan araçların kış şartlarına uygun hale getirilmesi uyarısı yapıldı.

Van’da da kent genelinde okullarda 13-14 Şubat tarihlerinde eğitime ara verildi.