Doğu’da 4 ilde 268 yerleşim birimine ulaşım kapandı

Doğu Anadolu Bölgesi’nde kar ve tipi nedeniyle 4 ilde 268 yerleşim biriminin yolu ulaşıma kapandı.

Kars’ta kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı.

Kars’ın Sarıkamış ilçesi beyaza büründü Fotoğraf: Hüseyin Demirci/AA

Doğu Anadolu Bölgesinde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Erzurum’da iki gündür aralıklarla devam eden kar yağışı, kenti beyaz örtüyle kapladı. Tarihi yapıların bulunduğu Yakutiye Kent Meydanı ile Erzurum Kalesi bölgesinin yanı sıra parklarda güzel manzaralar oluştu.  Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, cadde ve sokaklarda kar küreme çalışması yürüttü.

Dersim Fotoğraf: Sidar Can Eren/AA

Dersim’de kar yağışı etkisini sürdürüyor

Dersim’in yüksek kesimlerinde kar yağışı etkisini sürdürüyor. Kar kalınlığının 50 santimetreye ulaştığı Ovacık ilçesinde araçlar, ağaçlar ve evlerin çatıları beyaz örtüyle kaplandı. Vatandaşlar ev ve ahırlarının önünde biriken karları temizledi. Ekipler köy yollarında karla mücadele çalışması başlattı.

Kars’ta kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı

Kars-Sarıkamış Fotoğraf: Hüseyin Demirci/AA

Kar kalınlığının 20 santimetreye ulaştığı Kars’ta ise belediye ekipleri, yol ve kaldırımlarda kar küreme çalışması yürüttü. Belediye ekiplerince iş makineleriyle toplanan karlar, kamyonlarla şehir dışına taşınıyor. Sarıkamış ilçesinde etkili olan yoğun tipi nedeniyle sürücüler zor anlar yaşadı. 

Ardahan’da da sabah erken saatlerde etkili olan kar, etrafı beyaza bürüdü. Kar ve soğuk hava nedeniyle yem bulmakta güçlük çeken kuşlara bazı vatandaşlar yem bıraktı.

4 ilde 268 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor

Fotoğraf: AA

Öte yandan Van, Bitlis, Muş ile Hakkari’de kar ve tipi nedeniyle 268 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor.  Kar ve tipi nedeniyle, Van’da 52, Muş’ta 84, Bitlis’te 50, Hakkari’de ise 82 yerleşim biriminin yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel idaresi ekipleri, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Söz konusu illerdeki belediye ekipleri de kent merkezinde kar küreme ve tuzlama çalışması yürütüyor.

Erzincan-Sivas kara yolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor

Erzincan-Sivas kara yolundaki Sakaltutan ve Kızıldağ Geçitleri ile Erzincan-Gümüşhane kara yolundaki Ahmediye Geçidi’nde kar ve tipi nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Karayolları ve polis ekipleri, yolda kalan araçların trafiği engellememesi için iş makinelerinin desteğiyle yoğun çalışma yürütüyor. Trafik polisleri, yoğun kar yağışı ve tipinin görüş mesafesini düşürmesi nedeniyle tır, çekici gibi ağır tonajlı araçları durdurarak sürücülere, dinlenme tesislerinde bir süre bekleyip hava düzeldikten sonra yola devam etmeleri uyarısında bulundu.

Kaynak: AA