Doğu’da dondurucu soğuklar hayatı olumsuz etkiliyor

Erzurum, Ardahan, Ağrı ve Kars’ta bina çatılarında buz sarkıtları oluştu, ağaçlar ve bitkiler kırağıyla kaplandı.

Erzurum’da son bir haftadır aralıklarla devam eden kar yağışının ardından etkili olan soğuk hava nedeniyle cadde ve sokaklarda buzlanma oluştu. Bazı sürücüler, soğuk hava nedeniyle araçlarının üzerini battaniyelerle kapattı. Bina çatılarında buz sarkıtlarının oluştuğu kentte, kırağı tutan ağaçlar beyaza büründü.

Ardahan’da buzlanma

Ardahan’da dondurucu soğuklar nedeniyle ağaçlar kırağıyla kaplandı. Yol ve kaldırımlarda buzlanmaların oluştuğu kentte, birçok iş yerinin camı buz tuttu. Belediye işçileri de soğuklar nedeniyle günlük işlerini güçlükle sürdürdü.

Ağrı’da tırların yakıt deposu dondu

Ağrı Fotoğraf: Abdullah Söylemez/AA

Dondurucu soğukların yaşandığı Ağrı’da ise tırların yakıt deposu dondu. Sürücüler yakıt depolarının altına ateş yakarak araçlarını çalıştırma uğraşı verdi. Kombi bacalarının buz tuttuğu kentte, çatılarda uzun buz sarkıtları oluştu.

Vatandaşların soğuklara karşı araçlarının üstünü battaniye ve naylonlarla örttüğü kentte, dere ve nehirler dondu.

Kars’ta ırmak ve şelaleler buzla kaplandı

Kars’ta da soğuk hava yaşamı zorlaştırıyor. Dere, ırmak ve şelalelerin buzla kaplandığı kentte, bitki ve ağaçlar kırağı tuttu. Sarıkamış ilçesinde de ağaçlar bitkiler kırağı tuttu, bina çatılarında buz sarkıtları oluştu. Bazı vatandaşlar araçlarını akü takviyesi yaparak çalıştırdı.

Kaynak: AA