Doktor Hacıosman’ı öldüren Tunçdemir’e müebbet hapis

İstanbul’da özel bir hastanede psikiyatri uzmanı olarak görev yapan Doktor Fikret Hacıosman’ı öldüren Serhat Tunçdemir’e müebbet hapis cezası verildi.

Doktor Fikret Hacıosman’ı öldüren Serhat Tunçdemir hakkında açılan davanın karar duruşması İstanbul Bakırköy’de bulunan 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada tutuklu sanık Tunçdemir ile Hacıosman’ın yakınları da hazır bulundu. 

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada Hacıosman ailesinin avukatı sanığın “tasarlayarak kasten öldürme” suçlamasıyla cezalandırılmasını talep etti. Ardından söz verilen sanık Tunçdemir, önceki duruşmada yaptığı savunmasına bir şey eklemeyeceğini belirtti. Tunçdemir’in avukatı ise “tasarlayarak kasten öldürme” suçunun oluşmadığını ve bu durumun göz önünde bulundurularak sanığın cezalandırılması gerektiğini ifade etti.

Ağırlaştırılmış müebbet cezasında indirim

Mahkeme heyeti, Tunçdemir’e “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Ardından mahkeme cezada indirime giderek, müebbet hapis cezasına çevirdi.

‘Verilen ceza sağlıkta şiddetin son bulmasına katkı sağlayacak’

İstanbul Tabip Odası, duruşma sonrasında adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Güray Kılıç okudu. Kılıç, davanın başından takipçisi olduklarını belirterek, “Bugün yapılan duruşmada sanığa verilen ceza elbette sevgili meslektaşımızın kaybını telafi etmeyecektir. Ancak verilen cezanın sağlıkta şiddetin son bulması yolunda bir katkı sağlayacağına inanıyoruz” diye belirtti.

‘Sağlıkta şiddet hala en önemli gündemimiz’

Hekimler olarak yaşam hakkının kutsallığına inanan bir mesleğin mensupları olduklarını belirten Kılıç, kendilerinin yaşam haklarının ise hiçe sayıldığı ve can güvenliklerinin olmadığı ortamlarda çalıştıklarına dikkat çekti.

Ülkede birçok sağlık çalışanının sağlık hizmeti üretirken yaşamını yitirdiğinin altını çizen Kılıç, Tabip Odalarının ısrarı sonucunda Sağlıkta Şiddet Yasası’nın çıkartıldığını fakat bunun da eksiklikler içerdiğini belirtti. Kılıç, “Sağlıkta şiddete karşı mücadele hala en önemli gündemimiz olmaya devam etmektedir.” dedi.

Tabip Odası olarak hayatını kaybeden meslektaşlarının anısına sahip çıkacaklarını dile getiren Kılıç, “Cinayetlere kadar uzanan ve giderek yaygınlaşan sağlıkta şiddeti ortadan kaldırmak için mücadeleyi tüm kararlılığımızla sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu. 

MA – İSTANBUL