Dokuz Eylül Üniversitesi’nden, Boğaziçi’ne destek veren öğrencilere ceza

Dokuz Eylül Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek vermek için eylem yapan öğrencilere bir hafta uzaklaştırma cezası verildi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kayyım rektör protestosuyla dayanışma için eylem yapan Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerine 1 hafta uzaklaştırma cezası verildi.

İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi’nde direnenlere destek vermek için 11 Ocak’ta Ege Üniversitesi önünde ve 12 Ocak’ta Dokuz Eylül Üniversitesi’nin karşısındaki Hasanağa Parkı’nda eylem yapan öğrenciler hakkında geçtiğimiz hafta soruşturma açılmıştı. Açılan soruşturmalar sonrası öğrencilere bir hafta uzaklaştırma cezası verildi.

Verilen cezada, “Eyleminizin YÖK Disiplin Yönetmeliği’nin 6. maddesinin 1. fıkrasında yer alan ‘YÖK personelinin, kurum içinde ya da dışında, şeref ve haysiyetini zedeleyen sözlü veya yazılı eylemlerde bulunmak’ suçu ile örtüştüğü anlaşıldığından, YÖK Disiplin Yönetmeliği’nin 23. maddesi dikkate alınarak 1 hafta uzaklaştırma cezası ile tecziye edilmeniz uygun görülmüştür” denildi.

Öte yandan Ege Üniversitesi de, eyleme katılan öğrenciler hakkında soruşturma başlattı.

MA