Donald Trump sadece bir demokrattan korkuyor o da Warren Sanders

Elizabeth Warren ile Bernie Sanders

Can Hergül*

Amerikan tarihinin en karanlık başkanlarından Trump’ı devirmek için, ahlaki sorumluluk alan 20 cumhuriyetçi senato üyesi çıkmayacak gibi duruyor. Böylece Trump’ı devirmenin tek yolu bir demokratı başa getirmek o da Warren Sanders. Elizabeth Warren ile Bernie Sanders’ın birçok farklılığı olsa da, bir noktayı vurgulamak için ikisini birleştireceğiz.

Guardian’da Robert Reich’in kaleme aldığı makalede bu ikili Amerika’nın geleceği ile alakalı en değişik fikirleri, en iyi azmi ve 2020 seçimleri için doğuştan gelen gayrete sahip olarak gösteriliyor. Bu ikili birlikte, Joe Biden gibi orta demokrat diye adlandırılan kişileri sandıkta beraber yönetebilir. Bugün Amerika’daki politik ayrışmanın nedeni gerçekte tepedeki birkaç kişinin bütün ülkenin zenginliklerini sahiplenmesi, geri kalan herkesin emeği, maaşının bir gıdım öteye gitmemesi. Warren ve Sanders sistemin baştan hileli olduğunu, ekonomik ve politik gücün Wall Street elitinden alınıp büyük çoğunluğa verilmesi gerektiğini biliyor. Bu yüzden Warren ve Sanders demokrat kitle (establishment) tarafından nefretle anılıyor. Ve yine bu yüzden şirket gazeteleri, bu ikilinin yarattığı gayreti görmezden geliyor, şirket ve Wall Street demokratları Warren ve Sanders’ın Trump’la baş edemeyecek kadar çok sola yakın ve seçilemez olduklarına dair kampanya yürütüyorlar.

Bu çok saçma, ikisinden birinin Trump’ı seçimde yenme olasılığı diğer bütün demokratlardan fazla. Başkanlık seçimleri katılıma göre belirleniyor. Amerika’da oy kullanabilenlerin üçte biri oy kullanmıyor. Sadece eğer motivasyonları olursa sandığa gidiyorlar. Ve bu insanları en çok motive edecek şey, sıradan insanlara destek verecek, güçlünün ve zenginin karşısında duracak bir aday. Sıradan Amerikalılar kendilerinin sadece kırıntıları topladıklarını, şirket kârlarının rekor düzeyde olduğunu ve CEO’ların, Wall Street yöneticilerinin asıl paraları eşi benzeri görülmemiş şekilde maaş ve bonuslarla cebe indirdiklerinin farkında.

Asıl büyük paranın Washington ve eyalet merkezlerine aktığını ve bunun nedeninin şirketlere ve zenginlere vergi indirimi sağlanması için yapıldığını biliyor. Sağlık harcamalarını, güvenlik, çevre korunması, işçi hakları gibi şeyleri kısarak, büyük şirketlerin ekonomiyi monopolize etmelerini, şirketlerin piyasadaki güçlerini kullanarak fiyatları yukarıda tutup maaşları aşağıda sabitlediklerini biliyor. Çoğu Amerikalı kendi tarafını tutan birini seçmek istiyor. 2016’da çoğu kişi Trump’a oy verdi çünkü Trump onları beklediğiniz kişi benim diyerek kandırdı. Fakat Wall Street ve büyük şirketlere ne istedilerse verdi: Sağlık harcamalarında, güvenlikte ve çevre koruma harcamalarında azaltılma artı 2 trilyon dolar vergi indirimi ki bu borsa fiyatlarını yükseltirken, yöneticilerin alacak ödemeleri arttı fakat geri kalan her şey aynıydı. Trump hala milyonları onların tarafında olduğuna inandırarak kandırıyor ve problemlerinin sadece göçmenlerden, azınlıklardan, kültürel elitlerden ve derin bürokratlardan olduğu yalanını söylüyor. Halbuki baştan hatalı bu sistem sadece tepedekilerin fayda sağlaması için yapılmış.

Bu Trump destekçilerinden bazıları diğer Amerikalılara katılarak 2020’de gerçekten güçlünün ve zenginin karşısında duracak bir adaya oy vermeliler. İşte burada Warren ve Sanders devreye giriyor. Bu ikilinin temel teklifleri Amerikadaki güç dengesini değiştirebilir ve sistemi herkes için faydalı hale getirebilir. Sağlık sigortasında kârlı şirket sigortaları yerine tek ödeyene bağlı bir sistem; yeni bir yeşil enerji antlaşmasıyla milyonlarca istihdam sağlanıp küresel ısınmayla savaşmak; bedava üniversite, evrensel çocuk sağlığı sigortası. Bunların hepsi süper zenginlerden alınacak vergi ile yapılacak. Ve ayrıca politikadan büyük miktarda parayı devre dışı bırakarak, demokrasiyi Wall Street elitleri ve şirketlerin kontrolünden çıkaracak. Bu ikili ne kendi seçim kampanyalarını yapabilecek kadar zengin ne de Wall Street’ten, zenginlerden ve şirketlerden para isteyecek kadar alçalmaya niyetliler. Sadece ufak bağışlardan medet umuyorlar. Ve başkan olmaları için önlerinde sadece iki engel var.

İlki güç dengesinin kendisi, demokratları orta yolu arayan, çekingen bir isim seçmeye iten şey.

İkinci engel ise seçim yarışı hızlandığında Warren ve Sanders’ın destekçilerinin birbirine girmesi ve Warren ve Sanders’ı bitirmeleri.

Sadece ikisinden birinin aday olabileceği doğru fakat Warren ve Sander’ın destekçileri bir araya gelip tek aday arkasında birleşirse Beyaz Sarayı alacak hatta Senato çoğunluğunu değiştirecek oya sahip olacaklar. Başkan Warren Sanders o zaman Trump’tan kalan enkazı temizlemeye başlayabilir ve Amerika’yı tekrar harika yapabilir.

Bu yazı çevirisi ile birlikte Can Hergül tarafından yeni1mecra için derlenmiştir.