Dr. Erensoy: Türkiye’nin önceliği Halilağa Maden Projesi mi?

Çanakkale’deki milletvekili ve meslek örgütleri Kazdağlarındaki Halilağa Bakır Madeni Projesi’nin ÇED toplantısının iptali için Valilik, Sağlık Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulundu ancak sonuç alamadı.

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy, pandemi nedeniyle toplantının iptali için valilik ve sağlık müdürlüğüne başvurduklarını söyledi. Dr. Erensoy, “Türkiye’nin önceliği Halilağa Maden Projesi mi?” diye sordu.

Cansu Erginkoç

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy pandemi nedeniyle Halilağa Bakır Madeni Projesi toplantısının iptali için valiliğe ve sağlık müdürlüğüne başvurduğunu söyledi. Jandarmanın toplantıya katılımı engelleyebileceğini ifade eden Erensoy, “Türkiye’nin önceliği Halilağa Projesi mi?” diye sordu. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan da toplantının iptali için Vali ile görüştüğünü ancak valinin “önlem alındığı” yönünde yanıt verdiğini söyledi.

Özgür Ceylan, CHP Çanakkale Milletvekili.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantısı’nın iptal edilmesi için Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ile görüştüğünü söyledi. Ceylan, valinin kendisine “gereken önlemlerin pandemi şartlarına uygun olarak alındığını ve toplantının gerçekleşeceğini” ifade ettiğini aktardı. “Bu yanlış bir tutum” diyen Ceylan, “Şu an halk sağlığı açısından pek çok etkinlik iptal edilirken çok aciliyeti olmayan bir toplantının altı ay sonra yapılması herhangi bir şey kaybettirmez” diye konuştu.

Bilgilendirme toplantısına katılacağını ifade eden Ceylan, Kazdağları ile ilgili kaygılarını Yeni1mecra’ya şöyle anlattı:

Halilağa Projesi, Alamos Gold’un 2-3 katı büyüklüğünde

“Kazdağlarını tahrip eden Alamos Gold Projesine göre Halilağa Bakır Madeni Projesi 2-3 kat büyük bir alanı kapsıyor. Bu nedenle çok iyi incelenmesi gereken bir proje. Bu konuya dikkat edilmeli. Çevreye rağmen o madencilik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi düşünülemez. Tabi ki madenlerimizi çıkaracağız, bütün dünyada madencilik yapılıyor. Ama bunun çıkarılma yöntemi, sahası, etki alanı, çevre yaşamına ve çocuklarımızın geleceğine olan etkisi adına çok iyi araştırılmalı. Eğer riskler varsa kesinlikle projeden vazgeçilmelidir.”

Dr. Erensoy: Valilik ve Sağlık Müdürlüğü’ne başvurduk

Dr. Gülede Erensoy

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy da Yeni1mecra’ya oda olarak hem Valiliğe hem de İl Sağlık Müdürlüğü’ne toplantının iptali için başvurduklarını açıkladı. Her türlü toplantının, kalabalık ortamın sağlık açısından tehlikeli olduğunu ifade eden Tabip Odası Başkanı Dr. Erensoy, uyarı yaptıklarını kaydetti.

Proje bölgesinde arazisi bulunup da şehirlerde yaşayan insanlar ile proje sahasının bulunduğu 6 köyde yaşayanların toplantıda olması gerektiğine işaret eden Dr. Erensoy, şunları söyledi:

Türkiye’nin önceliği Halilağa Bakır Madeni Projesi mi?

“Normal koşullarda ÇED toplantılarına hak sahibi olan herkesin katılımı gerekmektedir. O köylerde toprağı, suyu etkilenecek her köylünün ve çevre köylerdeki herkesin katılımına açık olması gereken bir toplantı. Ama böyle bir toplantının pandemi koşullarında yapılıyor olmasını biz anlamıyoruz. Çünkü bir taraftan her şeye ciddi sınırlamalar getiriliyor, her gün Sağlık Bakanı sosyal mesafe ve maske uyarısında bulunuyor. Türkiye’nin şu andaki en büyük önceliği Halilağa Bakır Madeni Projesi’nin ÇED toplantısını yaptırmak mı? Biz bu önceliği ve aceleyi anlayabilmiş değiliz.”

Proje bölgesinde arazisi olan herkesin orada bulunması gerektiğini yineleyen Dr. Erensoy, “Dolayısıyla bir kalabalık oluşumun kendiliğinden oluşacağı bir toplantıdır. Böyle bir toplantıda da sağlık açısından, pandemi açısından tehlikeler vardır” dedi.

Pandemi nedeniyle jandarma engelleme yapabilir

Sağlık Müdürlüğü’nün başvurularına yönelik bir dönüş yapmadığını ifade eden Dr. Erensoy, “Muhtemelen de pandemi ileri sürülerek, bir takım hak sahibi insanların da o köye girişi jandarma tarafından engellenecek. Hem halkın katılımı toplantısı yapılıyor hem de halkın katılımı engellenecek” diyerek endişesini dile getirdi. Tabip Odası Başkanı Dr. Erensoy sözlerini şöyle sürdürdü:

Halkın tamamının katılımı engellenebilir

“Halkın katılımı toplantısı dediğimiz şey, suyu ve toprağı etkilenecek köylülerin söz hakkı sahibi olacağı, soru sorabileceği, bilgi alabileceği ya da karşı çıkabileceği bir toplantıyken jandarmanın köye ve toplantıya giriş-çıkışlara yönelik ciddi engelleyici bir rol oynayacağını öngörüyorum. Biz bunu kendi bölgemizde de gördük. Halkın katılımı toplantısı yine halkın katılımı olmadan üstelik de pandemi öne sürülerek yapılmaya çalışılacak.”

‘Pandemide dramatik bir durum yok ama bıçak sırtındayız’

Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy, Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlere göre Çanakkale’nin pandemi konusunda nispeten daha iyi olduğunu söyledi. Dr. Erensoy, çok dramatik bir durumu şimdiye kadar yaşamadıklarını belirterek, “Hepimiz bıçak sırtındayız” dedi. Çok küçük değişimlerin bile hasta sayılarında ya da yoğun bakım hasta sayılarında artışlara neden olabileceğini belirten Dr. Erensoy, “Bu değişim bile direkt şehri felç edebilir” diye konuştu.

Kaya: Acabaların ortadan kaldırılması gerekiyor

İsmail Kaya.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İsmail Kaya da toplantıya katılacağını ve kaygı ve çekincelerini dile getireceğini söyledi. Kaya, üreticiye, ürüne, doğaya zarar verecek her türlü müdahaleye karşı olduklarını belirterek, insanların kafasındaki soruların, acabaların ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Kaya, toplantıdan sonra daha detaylı değerlendirme yapabileceğini de sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER