DSİ’den İstanbul’daki su miktarına ilişkin açıklama

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, İstanbul’a verilen içme ve kullanma suyu miktarının 14 Eylül’de 3 milyon 149 bin metreküp civarında olduğunu belirterek, içme ve kullanma suyu sıkıntısı beklenmediğini bildirdi.

DSİ’den yapılan açıklamada, son günlerde İstanbul’daki içme suyu barajlarında su sıkıntısı yaşanabileceği yönünde haberler yapıldığı anımsatıldı. Açıklamada, bu haberlere ilişkin değerlendirmede bulunulmasının gerekli görüldüğü belirtilerek, şunlar ifade edildi:

“İstanbul’a verilen içme ve kullanma suyu miktarı 14 Eylül’de 3 milyon 149 bin metreküp civarında olup, bu rakam İstanbul ilimiz için pik noktalardadır. Bu rakam dikkate alınarak günlük tüketimin bu şekilde devam ettiği düşünüldüğünde dahi mevcut doluluk oranları, İstanbul ilimizin içme ve kullanma suyu ihtiyacını hiç su geliri olmasa bile 120 gün karşılayabilecek seviyededir.”

Olası yağışlar da dikkate alındığında yakın gelecekte İstanbul’da içme ve kullanma suyu sıkıntısı yaşanmasının beklenmediğine işaret edilen açıklamada, uzun vadede de bir su sıkıntısı yaşanmaması için DSİ’nin çalışmalarına devam ettiği kaydedildi.

Kaynak: AA