DSÖ: Birkaç gün içinde 1 milyon vaka 50 bin ölü sayısına ulaşacağız

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, koronavirüs salgını nedeniyle bir kaç gün içinde 1 milyon vaka ve 50 bin ölü sayısına ulaşılacağını belirtti.

Virüsün hala çok yeni, meçhul ve tehlikeli olduğuna vurgu yapan Ghebreyesus, hastalığın hızlı artışından ve küresel yayılmasından endişe duyduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında konuştu. Konuşmasında karamsar bir tablo çizen Ghebreyesus, “Gelecek bir kaç gün içinde 1 milyon vaka sayısına ve 50 bin ölü sayısına ulaşacağız” dedi.

‘Hala çok yeni bir virüs’

Covid-19’un Çin’de ortaya çıkmasının üzerinden yaklaşık 4 ay geçtiğini belirten Ghebreyesus, “Dünya daha önce böyle bir pandemiyle karşılaşmadı. Meçhul ve tehlikeli bir virüs. Hastalığın hızlı artışından ve küresel olarak yayılmasından derin endişe duyuyorum.” diye konuştu.

‘Dünya daha önce böyle bir pandemiyle karşılaşmadı’

Ghebreyesus, konuşmasında sık sık dünyanın daha önce Covid-19 türü bir pandemiyle karşılaşmadığının altını çizerek, “Bu, hala çok yeni bir virüs ve her geçen gün öğrenmeye devam ediyoruz. Pandemi evrim geçirdikçe yeni bulgular ortaya çıkıyor ve bizim tavsiyelerimizde gelişiyor.” dedi. “Bu, dünyanın koronavirüs nedeniyle karşılaştığı ilk pandemi” diyen Ghebreyesus, virüsün pek çok bilinmezlikleri barındırdığını vurguladı.

‘Maskeyi hastalar ve onlara bakan kişilerin kullanması öneriliyor’

Dünya genelinde virüsten korunmak için devam eden maske kullanımı tartışmalarına da değinen Ghebreyesus, şöyle konuştu: “Toplumlar düzeyinde maske kullanımı hakkında devam eden bir tartışma var. DSÖ, hastalar ve onlara bakan kişilerin tıbbi maske kullanmasını önermektedir. Bu durumlarda maskeler yalnızca diğer koruyucu önlemlerle birleştirildiğinde etkilidir.”

‘Afrika ve Güney Amerika’da ciddi sonuçlar doğurabilir’

Ghebreyesus, Covid-19 vakalarının Afrika ve Güney Amerika’da nispeten daha az görülse de virüsün bu ülkelerde ciddi sosyal, ekonomik ve politik sonuçlar doğurabileceğinin farkında olduklarını söyledi.

IMF ve Dünya Bankasına çağrı

Gelişmekte olan pek çok ülkenin halkının ihtiyaçlarını karşılaması ve ekonomik çöküşlerinin önlenebilmesi için borçlarının hafifletilmesinin şart olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, bu konuda IMF ve Dünya Bankasına çağrıda bulundu.

Ramazan ayı hatırlatması

Ghebreyesus konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazeteciler 24 Nisan’da başlayacak ramazanda, yüz milyonlarca Müslüman’ın oruç tutması ve toplu ibadet edecek olmasını hatırlattı. Ghebreyesus, “Bu pandemiyle mücadelede, siyasi liderlerin ve iş dünyası liderlerinin rolü çok önemli ve merkezi. Dini liderlerin ve toplum liderlerinin rolü de çok ama çok önemlidir.” dedi.

Orta Doğu ülkelerinin virüsün yayılmasını en aza indirgemek için ellerinden geleni yaptığını belirten Ghebreyesus, “Onlarla irtibata devam edeceğiz.” diye konuştu. Ghebreyesus, Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi Orta Doğu ülkelerinden “ciddi finansal destek” aldıklarını kaydetti.

AA – CENEVRE