DSÖ: Kovid-19 vakalarının yüzde 14’ünü sağlık çalışanları oluşturuyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, sağlık çalışanlarının dünya nüfusunun yüzde 3’ünü oluşturmasına rağmen Kovid-19 vakalarının yüzde 14’ünün bu grupta tespit edildiğini bildirdi.

Ankara Şehir Hastanesi Fotoğraf: Can Censar/AA

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, videokonferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Ghebreyesus, “Salgın, hepimize sağlık çalışanlarının her gün yaptığı kahramanca işi hatırlattı.” dedi.

‘Toplam vakaların yüzde 14’ü sağlık çalışanlarında görülüyor’

Sağlık çalışanlarının dünya nüfusunun yüzde 3’ünü oluşturduğunu aktaran Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında toplam vakaların yüzde 14’nünü sağlık çalışanları arasında görüldüğüne işaret etti.

’47 ülkede sağlık tesislerinde temiz su bulunmuyor’

Dünyada sağlık kuruluşlarının dörtte birinin en temel ihtiyaç olan temiz sudan bile mahrum olduğunu aktaran Ghebreyesus, “Dünyanın en az gelişmiş 47 ülkesinde, tüm sağlık tesislerinin yarısında temiz su bulunmuyor. Bu, sağlık çalışanlarını ve hastaları her türlü enfeksiyona karşı risk altına sokuyor.” uyarısında bulundu.

AA – CENEVRE