DSÖ: Zengin ve yoksul ülkeler arasındaki Kovid-19 aşısı uçurumu büyüyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, zengin ülkeler ile yoksul ülkelere tedarik edilen aşı sayısı arasındaki uçurumun her geçen gün büyüyerek “kara mizaha” dönüştüğünü söyledi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi. İsim vermeden bazı ülkelerin tüm nüfuslarını aşılamak için adeta yarıştığını ifade eden Ghebreyesus, düşük gelirli ülkelerde ise aşılamaların henüz başlamadığına işaret etti.

‘Kara mizaha dönüştü’

Ghebreyesus, zengin ülkelerde uygulanan Kovid-19 aşı sayısı ile yoksul ülkelere aşı erişimi sağlayan uluslararası COVAX girişiminin tedarik ettiği aşı sayısı arasındaki uçurumun her geçen gün büyüyerek, “kara mizaha” dönüştüğü uyarısında bulundu.

‘411 milyon doz aşının yüzde 76’sı 10 ülkede uygulandı’

Güney Kore’nin yüksek gelirli bir ülke olmasına rağmen, aşı üreticileriyle ikili anlaşmalara girmediğini ve COVAX’tan gelecek aşıları beklediğini ifade eden Ghebreyesus, Güney Kore’yi zengin ülkelere örnek olarak gösterdi.

Ghebreyesus, 19 Mart’ta yaptığı açıklamada, dünya genelinde 411 milyon doz Kovid-19 aşısı uygulandığını, bunların yüzde 76’sının sadece 10 ülkede yapıldığını aktarmıştı.

‘AstraZeneca aşısı güvenli ve etkili’

Ghebreyesus, İngiltere’de Oxford Üniversitesinin ilaç firması AstraZeneca’yla geliştirdiği Kovid-19 aşısının ABD’de devam eden 3. faz çalışmalarında yüzde 79 etkili olduğunun bildirildiğini anımsattı. Ghebreyesus, bu aşının, en önemlisi, “kan pıhtılaşması riskinde artış oluşturmadığının” altını çizerek, “Bu veriler, AstraZeneca aşısının güvenli ve etkili olduğunun bir başka kanıtıdır.” dedi.

Ghebreyesus, sadece AstraZeneca’nın ürettiği Kovid-19 aşılarını maliyetine satma kararı aldığını ve bunun başka bir örneği olmadığını vurguladı.

Afrika ülkelerinden AstraZeneca aşısı talebi

DSÖ Genel Direktör Yardımcısı Dr. Mariangela Simao ise Afrika’da hiçbir ülkenin AstraZeneca aşısını reddetmediğini belirterek, bu aşıya ilişkin güvenlik kaygılarının sona erdiğini söyledi. Simao, “Her şey normale döndü, Afrika kıtasında AstraZeneca’yı reddeden hiçbir ülke yok.” diye konuştu.

AA – CENEVRE