DSÖ’den salgına karşı ‘dünyayı hızlı şekilde uyardık’ savunması

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, Covid-19’un ortaya çıkmasından itibaren dünyayı uyarmak için “hızlı ve kararlı” bir şekilde hareket ettiklerini savundu.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi. Ghebreyesus, toplantıda Çin’in Hubey eyaletinin başkenti Wuhan’da 1 Aralık 2019’da ortaya çıkan Covid-19 salgını konusunda izledikleri süreci kronolojik olarak anlattı.

‘Erkenden ve sık sık sözlü uyarıda bulunduk’

Ghebreyesus, DSÖ’nün başından itibaren dünyayı uyarmak için hızlı ve kararlı bir şekilde hareket ettiğini savundu. Erkenden ve sık sık sözlü uyarıda bulunduklarını belirten Ghebreyesus, ocak ayından itibaren sürekli basın toplantısı düzenlediklerini hatta bu konuda eleştiri aldıklarını kaydetti.

“DSÖ, şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda kararlıdır.” ifadesini kullanan Ghebreyesus, ayrıca ihtiyaç sahibi ülkelere milyonlarca test kiti ve koruyucu ekipman gönderdiklerini kaydetti.

‘Çin’e seyahat kısıtlamaları getirmeyin’ çağrısına değinmedi

Ghebreyesus, kronolojik sıralamada, uluslararası topluma sık sık yaptığı “Çin’e seyahat kısıtlamaları getirmeyin” çağrısına ise değinmedi.

DSÖ, 30 Ocak’ta Covid-19’a ilişkin “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etmişti. Ghebreyesus, karar için, “Temel sebep Çin’de olup bitenler değil, diğer ülkelerde olanlar” diyerek Çin ile ticari aktiviteleri ve ülkeye yapılan seyahatleri kısıtlamak için hiçbir gerekçe olmadığını savunmuştu.

Ghebreyesus, 3 Şubat’ta ise Çin’e karşı ticaret ve seyahat kısıtlamalarına karşı olduklarını tekrarlamıştı.