DSÖ’den ülkelere her şüpheli vaka için test yapılması çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, artık Çin dışındaki ülkelerden daha fazla vaka ve ölüm haberi aldıklarına dikkat çekerek, “Tüm ülkelere basit mesajımız var. Test, test, test. Her şüpheli vaka için test.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün Cenevre’deki merkezinde sadece DSÖ yetkilileriyle kendisinin yer aldığı “sanal basın toplantısı” düzenledi. Ghebreyesus, toplantıda görüntülü, yazılı, e-posta ve telefonla gelen soruları yanıtladı.

‘Çin dışındaki ülkelerden daha fazla ölüm haberi aldık’

Geçen hafta, Covid-19 vakalarının hızlı bir şekilde arttığını belirten Ghebreyesus, artık Çin dışındaki ülkelerden daha faza vaka ve ölüm haberi aldıklarını aktardı.
Virüsle ilgili olarak tüm hükümetlere testlere ağırlık verme çağrısını yineleyen Ghebreyesus, “Tüm ülkelere basit bir mesajımız var: Test, test, test. Her şüpheli Kovid-19 vakası için test.” ifadesini kullandı.

‘120 ülkeye toplam 1,5 milyon test gönderdik’

Testi pozitif çıkanların derhal karantinaya alınması gerektiğine vurgu yapan Ghebreyesus, son 2 günde temasta olduğu kişilerin araştırılmasının önemine işaret etti. Ghebreyesus, bu kişilerin de test edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Her gün küresel talebi karşılamak için daha fazla test kiti üretildiği bilgisini paylaşan Ghebreyesus, 120 ülkeye toplam 1,5 milyon test gönderdiklerini, şirketlerle daha fazla testlerin üretimi için iş birliği yaptıklarını söyledi.

Konuşmasında sık sık test yapılması gerektiğine vurgu yapan Ghebreyesus, “Bu çok ciddi bir hastalık. Her ne kadar 60 yaş üstü kişilerin en yüksek risk altında olduğunu gösteren kanıtlar olsa da çocuklar da dahil olmak üzere, gençler de (Covid-19 nedeniyle) öldü.” diye konuştu.

AA – CENEVRE