DTO: Diyarbakır’da günde 500-600 vaka tespit ediliyor

Diyarbakır Tabip Odası’nın (DTO) yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin Eylül-Ekim ayı raporuna göre; kentte günlük ortalama 500-600 vaka tespit ediliyor.

Raporda, salgınla mücadele için yer alan öneriler arasında, DİSKİ’nin su zammı kararını iptal etmesi, sağlık çalışanlarına periyodik test yapılması, Covid-19 klinik ve yoğun bakım ünitelerinin artırılması da yer aldı.

Fotoğraf: AA

Diyarbakır Tabip Odası, Covid-19 Eylül- Ekim ayı raporunu, Zoom programı üzerinden açıkladı. Açıklanan rapora göre; Diyarbakır’da bazı günler 800’ün üzerinde olmak üzere ortalama 500-600 Kovid-19 vakasının tespit edildiği belirtildi. Yine bu süreçte bin 182 sağlık çalışanına Kovid-19 tanısı konuldu, 13 sağlık çalışanı hayatını kaybetti.

‘ASM’lerde koruyucu ekipman dağıtımı yetersiz’

Raporda, pandeminin bütün yıkıcı etkisi ile devam ettiğine dikkat çekilerek, salgının 1’inci dalgasının bastırılamadığına işaret edildi. Aile Sağlık Merkezleri’nde hasta yoğunluğunun arttığına dikkat çekilen raporda, “ASM’lerde görev alan sağlık çalışanlarına koruyucu ekipman dağıtımının yetersiz olduğu, tüm talep ve girişimlerimize rağmen sahada çalışan sağlıkçıların güvenliğinin göz ardı edildiği tespit ettiğimiz önemli konulardan biridir.” denildi.

‘Onlarca öğretmen hastanelere başvurdu’

Okullarda gerekli önlemlerin alınmadan belirli sınıflar için yüz yüze eğitime geçme kararı alındığının belirtildiği raporda, bunun sonucu olarak kentte her gün onlarca öğretmenin, okullarındaki mesai arkadaşlarının Covid-19 testinin pozitif çıktığını belirterek hastanelere başvurduğu aktarıldı.

‘Su zamları toplum sağlığını tehlikeye atacaktır’

Raporda, kayyım yönetimindeki Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İşleri (DİSKİ) Genel Müdürlüğü’nün, bu yılın Ocak ayında Diyarbakır merkez ve ilçelerinde suyun metreküp fiyatına yüzde 330 oranında zam yaptığı hatırlatıldı.

Bir yıl geçmeden ikinci defa suya yüzde 24,82-112,40 oranında değişen zam yapıldığına vurgu yapılan raporda, “Böyle devam ederse ev ve işyerlerinde suya yapılan zamlardan kaynaklı gerekli hijyen koşulları sağlanamayacaktır. Bu sebeple yaygınlaşan Kovid-19 virüsü toplum sağlığını daha fazla tehlikeye atacaktır.” denildi.

 ‘Diyarbakır’daki cezaevlerinde vaka sayıları arttı’

Diyarbakır’daki cezaevlerinde koronavirüs vaka sayılarının arttığına vurgu yapılan raporda, beklenildiği üzere yayılımın önüne geçilemediği belirtildi. Raporda, havalandırmaların yetersiz olduğu cezaevlerinde, düzenleme yapılmadığı takdirde kötü haberlerin önüne geçilemeyeceğinin açık olduğu kaydedildi.

Yetkililere sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısı

“Salgın tehlikesi devam ederken bir kez daha hükümeti ve Diyarbakır’daki yetkilileri halk sağlığını önemsemeye, sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.” denilen raporda, salgınla mücadele için şu öneriler yer aldı:

 • Diyarbakır’da KHK ile ihraç edilen 137 sağlık emekçisi bulunmaktadır. Sağlık emekçilerinin geri alımları ile ilgili çalışmalar ivedilikle başlatılmalıdır.
 • Tüm sağlık çalışanlarına ayrım gözetmeksizin periyodik olarak test yapılmalıdır.
 • Testlerin hastaneler dışındaki yerlerde de uygulanmasına yönelik çalışmalar hızlandırılmalıdır.
 • Olası salgın artışı için Covid-19 klinikleri ve yoğun bakım üniteleri arttırılmalıdır.
 • İşyeri güvenliğine yönelik önlemler arttırılmalı, denetimler sıklaştırılmalıdır.
 • Aile Sağlığı Merkezleri çalışanları tükenmişlikle karşı karşıyadır. İş yüklerini insani sınırlara çekecek düzenlemelere gidilmelidir.
 • Mesleklerini yaparken yakalandıkları ve ölümle sonuçlanabilen Covid-19 hastalığı sağlık çalışanları açısından meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir. 
 • Covid-19 hastalığına yakalanan Sağlık çalışanlarının işe dönüş kriterleri hastalığın şiddeti, ortaya çıkan sekel ve viral yük dikkate alınarak uluslararası kılavuzlara uygun olarak belirlenmelidir.
 • Okullarda Covid-19 pandemisine yönelik önlemler arttırılmalı, denetimler sıklaştırılmalıdır. 
 • DİSKİ’nin derhal su zammına ilişkin kararı iptal etmesi, ücret indirimine gitmesi ve faturalarını ödeyemeyen vatandaşlara kolaylık sağlaması gerekmektedir. Böyle olağanüstü bir süreçte hijyen için elzem olan şebeke suyu ücretsiz verilmelidir.
 • Cezaevlerine ilişkin yeni düzenlemelere gidilmeli, af kapsamı genişletilmelidir. Risk faktörü taşıyan hasta mahpuslar bir an önce tahliye edilmelidir.
 • İş yükü artan sağlık çalışanlarının viral maruziyetleri göz önünde bulundurulmalıdır. Sağlık çalışanı sayısı arttırılmalı, yeni atamalar ve toplu alımlar yapılmalıdır.
 • Kentte kamu/ özel yatak kapasitesi vaka sayılarımıza uyumlu olarak organize edilmelidir.
 • Olağan sağlık hizmetleri, acil ve öncelikli olanlar dışında hassasiyetle yönetilmelidir.

MA – DİYARBAKIR