Dünya genelinde 79,5 milyon insan yerinden edildi

BM MYK “Küresel Eğilimler Raporu”na göre; savaş, çatışma ve zulüm nedeniyle, 2019 yılında yerinden edilenlerin sayısı 9 milyon kişi arttı.

Dünya genelinde yerinden edilen kişi sayısı 79,5 milyona ulaşırken, bu oran dünya nüfusunun yüzde 1’ini oluşturdu.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, “İstatistikler sistematik olarak toplandığından bu yana en yüksek rakam ve elbette büyük bir endişe kaynağı.” dedi.

Edirne’nin Yunanistan sınırında Avrupa’ya geçmeye çalışan mülteciler

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü öncesinde “Küresel Eğilimler Raporu” yayımlandı. Raporda, savaş, çatışma ve zulüm nedeniyle geçen yıl dünya genelinde zorla yerinden edilenlerin sayısının “görülmemiş” seviyeye ulaştığına dikkat çekildi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Raporda, 2019’da evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık 9 milyon kişinin arttığı belirtildi. Rapora göre; böylelikle dünya genelinde mülteci konumuna düşen ve sığınma arayan kişilerin sayısı rekor kırarak 79,5 milyona ulaştı.

Suriye en fazla mülteci oluşturan 5 ülke arasında

2010 yılında dünyada zorla yerinden edilenlerin sayısının 41 milyon olduğu anımsatılan raporda, aradan geçen 10 yılda bu sayının neredeyse iki katına çıktığına işaret edildi. Suriye, Venezuela, Afganistan, Güney Sudan ve Myanmar (Arakanlı Müslümanlar) dünyanın en fazla mülteci oluşturan 5 ülkesi konumunda bulunuyor.

Avrupa’ya geçmek için Edirne Yunanistan sınırında bekleyen mültecilerden Fotoğraf: AA

Türkiye’deki mültecilerin yüzde 92’si Suriyeli

Rapora göre, Türkiye’de yüzde 92’si Suriyeli olmak üzere toplam 3,9 milyon yerinden edilmiş insan bulunuyor. Türkiye mülteci sayısıyla 2019 dünya sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Kolombiya, yaklaşık 1,8 milyon yerinden edilmiş Venezuelalıyı ağırlayarak Türkiye’nin ardından ikinci sıraya yerleşti.

Almanya ise yüzde 42’si Suriyeli mülteci ve sığınmacılar olmak üzere yaklaşık 1,5 milyon kişiyle üçüncü sırada yer alırken, bu ülkeyi Pakistan (1,4 milyon kişi) ve Uganda (1,4 milyon kişi) takip etti.

‘Yerinden edilen insanlara yönelik çözüm bulunamıyor’

Raporda, 1990’lı yıllarda ortalama 1,5 milyon mültecinin evine dönebildiği hatırlatılarak, son 10 yılda ise bu rakamın 385 bin civarına düştüğüne dikkati çekildi. Günümüzde dünya genelinde yerinden edilen insanlara yönelik çözüm bulunamadığının altı çizildi.

Her 10 mülteciden 8’i gelişmekte olan ülkelere sığınıyor

Rapor, dünyada yerinden edilmiş insanların yüzde 80’inin akut gıda güvensizliği ve yetersiz beslenmeden etkilenen ülkelerde veya bölgelerde olduğunu gösteriyor. Bu ülkelerin çoğunun iklim ve diğer afet riskleriyle de karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Dünya genelindeki verilere 5,6 milyon Filistinli mülteci dahil oldu

Ayrıca, dünya mültecilerinin yüzde 77’sini Afganistan gibi 50’nci yılına giren uzun dönemli krizler oluşturuyor. Her 10 mülteciden 8’i ise gelişmekte olan ülkelerde bulunuyor. Dünya genelinde yerinden edilmiş kişilere BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) korumasındaki 5,6 milyon Filistinli mültecinin de dahil olduğu belirtildi.

‘Dünya nüfusunun yüzde 1’ini oluşturuyor’

Rapora ilişkin BM Cenevre Ofisi’nde video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenleyen BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, “BMMYK daha önce daha yüksek bir rakam görmedi. Bu (79,5 milyon yerinden edilmiş kişi), istatistikler sistematik olarak toplandığından bu yana en yüksek rakam ve elbette büyük bir endişe kaynağı.” dedi.

Geçen yıl kaydedilen rakamların dünya nüfusunun yüzde 1’ini oluşturduğuna işaret eden Grandi, “Bu çok önemli yüzdeye daha önce hiç ulaşmadık.” diye konuştu.

‘En büyük yeniden yerleşim ülkesi Kanada’

Grandi, geçen yıl üçüncü ülkelere yaklaşık 107 bin mültecinin yerleştiğini belirterek, “Bu maalesef azalan bir rakam. Bildiğiniz gibi ABD’ye yeniden yerleştirme önemli ölçüde azaldı. Bugün en büyük yeniden yerleşim ülkesi Kanada.” dedi.

BMMYK’ye göre, geçen yıl Kanada 31 bin 100, ABD 27 bin 500 ve Avustralya ise 18 bin 200 mülteciyi kabul etti.