Dünya Kayıplar Günü’nde ‘hukuksuzluk ve işkenceye son verin’ çağrısı

Cumartesi Anneleri ve İHD İstanbul Şubesi, 30 Ağustos Dünya Kayıplar Günü kapsamında yaptıkları açıklamada, kayıp yakınlarına yaşatılan hukuksuzluk ve işkenceye son verilmesi çağrısında bulundu.

Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, 30 Ağustos Dünya Kayıplar Günü kapsamında yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, ağır bir vahşet, sonsuz bir yas ve işkence taşısa da, hikayelerinin aslında zulme ve inkara karşı yürütülen hakikat ve adalet mücadelesi olduğuna dikkat çekilerek, yargı makamlarına, mevcut cezasızlığa son vererek, gözaltında kaybetmelere ilişkin soruşturma ve kovuşturmaları tarafsızlık ve cesaretle yürütmeleri çağrısında bulunuldu.

Çağrı

Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere devleti yönetenlere, kayıp yakınlarına yaşatılan hukuksuzluk ve işkenceye son verilmesi gerektiği çağrısında bulunulan açıklama şöyle devam etti: “İktidara,  ‘Birleşmiş Milletler Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Sözleşme’yi derhal imzalama ve uygulama çağrısında bulunuyoruz. Ulusal ve uluslararası insan hakları koruma mekanizmalarına, kayıp yakınlarının maruz kaldığı ağır ihlaller karşısında kuruluş amaçlarının gereği olarak harekete geçme çağrısında bulunuyoruz.”

MA / İSTANBUL