Dünya Sağlık Örgütü’ne ‘bağımsızlık’ denetimi yapılacak

ABD’nin baskısı sonuç verdi! Dünya Sağlık Örgütü’nün, Kovid-19 pandemisi nedeniyle uluslararası bağımsız bir soruşturmaya tabi tutulması kararlaştırıldı.

Koronavirüs ile birlikte dünyanın gündeminde en çok adından bahsedilen Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ya yönelik suçlamalar etkisini gösterdi. Başını Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) çektiği Çin’in de aralarında bulunduğu Birleşmiş Milletler üyesi 194 ülke, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) pandemi yönetimi konusunda “bağımsız olarak denetlenmesi” için sunulan önergeyi onayladı.

En kısa zamanda…

Buna göre, “en kısa zamanda WHO’nun tarafsız ve bağımsız olarak tümüyle soruşturulacağı” belirtildi. 
Kararın amacının dünya çapında “salgınlara yönelik hazırlıklarının ve önlemlerinin artırılması, pandemilere karşı müdahalelerin güçlendirilmesi” olduğu belirtildi.

Gerekçe: Zamanında bilgilendirmeme!

İlk defa aralık ayında Çin’de görüldükten sonra dünyaya hızla yayılan Kovid-19 salgını, kısa sürede tüm ülkelerdeki bir numaralı gündem maddesi haline geldi. Ancak pandemiye karşı ülkeleri bilgilendirme ve aralarında koordinasyon sağlama yükümlülüğü bulunan Dünya Sağlık Örgütü’nün Kovid-19 karşısındaki tutumu nedeniyle özellikle de Washington yönetiminin hedefi oldu.

ABD yönetimi, WHO’yu Wuhan’da ortaya çıkan pandemiye dair dünyayı zamanında bilgilendirmediği iddiasında. Ardından da ABD Başkanı Tramp, WHO’nun bütçesine yaptığı katkıyı 2-3 ay dondurmuş, karar BM’nın sert tepkisine yol açmıştı.