Dünyada 2019’da 12 milyon hektar ormanlık alan yok oldu

Maryland Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, dünya genelinde 2019 yılında yaklaşık 12 milyon hektar ormanlık alanın yok edildiği belirlendi.

Çalışmada, bu rakamın 6 saniyede bir futbol sahası büyüklüğünde bir alanın yok olması anlamına geldiğine dikkat çekildi.

Avustralya’da çıkan orman yangını sonrası Fotoğraf: Arşiv

ABD’deki Maryland Üniversitesinde görevli araştırmacılar, küresel uydu verileri ve bir algoritma kullanarak çalışma yaptı. Çalışmada, 2019’da yaklaşık 12 milyon hektar ormanlık alanın yok olduğu belirlendi. Bunun, 6 saniyede bir futbol sahası büyüklüğünde bir alanın yok olması anlamına geldiğine dikkati çeken araştırmacılar, 2019’da Pennsylvania eyaleti büyüklüğünde ormanlık alanın kaybedildiğini belirledi.

Orman kaybı en yüksek Avustralya’da

Araştırmada, geçen yıl çoğu tarım arazisi açmak için çıkarılan yangınlar nedeniyle ağaçların yok olduğu Bolivya’da, tahribat oranının oldukça yüksek olduğu belirtildi. Yağmur ormanlarındaki ağaçların kesildiği Brezilya ile iklim değişikliği yüzünden çıkan yangınlarda ağaçların zarar gördüğü Avustralya’da orman kaybının yüksek olduğu kaydedildi.

Diğer yandan, bazı ülkelerde alınan önlemler sayesinde ormanlık alan kaybının azaldığı ifade edildi.

Endonezya’da hükümetin arazi açma ve orman yangınlarıyla ilgili aldığı önlemler sayesinde orman tahribatının geçen yıla göre yüzde 5 azaldığı aktarıldı. Kolombiya, Gana, Fildişi Sahili’nde de önlemlerin ağaç kaybını düşürdüğü belirtildi.

Araştırmanın sonuçları “Fast Company” adlı dergide yayımlandı.

AA – ANKARA