Dünyadan 3317 akademisyenden Boğaziçi çağrısı: Akademik özgürlüğe saygı gösterin

Judith Butler, Noam Chomsky gibi isimlerin aralarında olduğu 3 bini aşkın akademisyen ve düşünür, polis şiddetini kınadı ve üniversite özerkliğini savundu.

Feminist düşünür Judith Butler, profesör ve düşünür Noam Chomsky’nin de aralarında bulunduğu 3317 akademisyen, yazar ve düşünür Boğaziçi öğrencileriyle dayanışma metni yayınladı. 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne eski AKP milletvekili adayı Melih Bulu’yu atamasının ardından başlayan sürece dünya çapında tepkiler sürüyor.

Aralarında Eleştirel Teori Profesörü olan feminist düşünür Judith Butler, Profesör ve düşünür Noam Chomsky’nin de bulunduğu 3317 akademisyen, yazar ve düşünür Boğaziçi öğrencileriyle dayanışma metni yayınladı. 

3317 isim, AKP hükümetini akademik özgürlüğe ve üniversite özerkliğine saygı göstermeye, “Rektör” Bulu’yu da istifa etmeye çağırdı.

İçlerinde metne kurumsal olarak imza atanların da olduğu imzacılar ayrıca tutuklu öğrencilerin acilen serbest bırakılmasını talep etti. 

‘Üniversite üzerinde siyasi kontrol girişimi’

Dayanışma metninin tamamı ise şu şekilde: 

Türkiye’deki AKP hükümeti, bireylerin hak ve özgürlüklerinin yanı sıra üniversitelerin ve sivil kuruluşların özerklik ilkesinin altını oymaya devam ediyor.

Son olarak, Türk polisi, AKP’nin İstanbul Boğaziçi Üniversitesi üzerinde siyasi kontrol kurma girişimini barışçıl bir şekilde protesto eden düzinelerce öğrenciye saldırdı ve gözaltına aldı.

1 Ocak 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iktidar partisinin sadık üyelerinden ve Boğaziçi Üniversitesi rektörü Profesör Melih Bulu’yu atamak için 2016’dan (KHK 676) çıkarılan olağanüstü hal kararnamesini kullandı.

Bulu, Üniversite yönetişiminin yerleşik kural ve uygulamalarına istinaden, aslında Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi değil. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ni kontrolü altına alma girişimi, fakülte ve öğrenci protestolarının yaygınlaşmasına neden oldu. Hükümetin tepkisi ise acımasız oldu.

Erdoğan, özellikle LGBTİ+ öğrencileri vurgulayarak, öğrencileri “terörist” olarak nitelendirdi.

Polis, silahlarla ev baskınları düzenledi, öğrencileri gözaltına aldı, protestocuları soyarak aradı ve işkence yaptı. 

Aşağıda imzası bulunan bizler, bu eylemleri kınıyor, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleriyle dayanışma içinde olduğumuzu duyuruyoruz. 

Profesör Bulu’yu pozisyonunu reddetmeye, Türk hükümetine halen tutuklu bulunan öğrencileri serbest bırakmaya, tüm suçlamaları geri çekmeye ve akademik özgürlük ile üniversite özerkliğine saygı göstermeye çalışıyoruz. 

Metine destek veren kurumlar

Research Institute on Turkey
Academic Solidarity Network
PEN America
Article 19
Turkey Human Rights Litigation Support Project
Academics for Peace – North America
Academics for Peace – Germany
Solidarité avec les Universitaires pour la Paix et Défense des Droits Humains en Turquie (SUP-DDHT) – France
Scholars at Risk (SAR)
SAR – Italy
EuroMed Rights
Interflugs – Berlin
SUNY Graduate Student Employees Union (GSEU) – New York
AGSEM Executive committee, McGill University
Politics Department at Ithaca College, New York
Philosophy Department at Lehigh University, Pennsylvania
PhD/MA Program in Political Science, The Graduate Center, CUNY – New York
The Ralph Bunche Institute for International Studies at the Graduate Center, CUNY – New York
SENS-UAW (The union of Student Academic Workers at The New School) – New York
Frederic Bastiat Institute of Cape Coast Technical University – Africa
The Board of the European Society for Ecological Economics (ESEE), Europe

Bianet