Dünyanın dört bir yanındaki kadınlardan erkek şiddetine karşı ‘ortak ses’

Dünyanın dört bir yanından kadınlar ve LGBTİ+’lar, pandemi sürecinde artan erkek şiddetine karşı #AllWomenProtestViolence etiketiyle sosyal medyada “ortak ses” çıkardı.

Aynı etiketle yapılan paylaşımlarda “yeni normalde de” erkek şiddetine karşı mücadeleyi sürdürme mesajı verildi.

Covid-19 pandemisi nedeniyle dünyanın bir çok ülkesinde kadına ve LGBTİ+’lara yönelik şiddet arttı. Artan erkek şiddetine ve iktidarların “kadın düşmanı” politikalarına karşı dünyanın her yerinden kadınlar ve LGBTİ+’lar, sosyal medyada eş zamanlı #AllWomenProtestViolence (Tüm kadınlar şiddeti protesto ediyor) etiketiyle “ortak ses” çıkardı.

Video ve fotoğraflarla farklı dillerde aynı etiketle yapılan paylaşımlarda, sorunlar ve talepler dile getirildi. Türkiye’den yapılan paylaşımlarda, çocuk istismarı, çocukların evlendirilmesi ve kadın cinayetlerine vurgu yapılarak, İstanbul Sözleşmesi hatırlatıldı. Ayrıca Diyarbakır’da kadın aktivistlerin tutuklanmasına da dikkat çekildi.

Bir çok dilde aynı etiketle paylaşımlar yapıldı

Türkiye’den de Kadınlar Birlikte Güçlü Kollektifi, sosyal medya eylemine katılım çağrısı yaptı. Çağrıda, Covid-19 pandemisinin bütün dünyayı kasıp kavurduğunu bir yandan da iktidarların “yeni normal” tartışmaları yaptığına işaret edildi. Çağrıda şu ifadeler yer aldı:

“Dünyanın her yerinden kadın ve LGBTİ+’lar olarak patriyarkaya ve koronavirüs kapsamında hayatlarımızda artan şiddete karşı birlikte harekete geçelim istiyoruz. Pandemi öncesinde olduğu gibi, pandemi günlerinde de, ‘yeni normalde’ de şiddete karşı birlikte olduğumuzu söylemeye var mısınız?”