Duygu Delen’in babası Bakan Gül’e: Bu işin peşini bırakmayın

Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Duygu Delen’in ailesini ziyaret eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, “Duygu için, adalet demek için buradayız. Tarafız ve mücadelemiz devam edecek.”dedi.

Baba Delen, telefonla görüştüğü Adalat Bakanı Gül’e “Bu işin peşini bırakmayın” dedi.

Antep’te 17 yaşındaki Duygu Delen, 13 Ağustos günü bir binanın 5’inci katından düşmesi sonucu şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Delen’in düştüğü evin ünlü bir iş insanının oğlu Mehmet Kaplan’a ait olduğu öğrenildi.

Şüpheli Mehmet Kaplan

Duygu Delen’in şüpheli ölümüne yönelik tepkilerin ardından başlatılan soruşturma kapsamında Mehmet Kaplan 14 Ağustos günü gözaltına alındı. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, şüpheli Kaplan’ın çıkarıldığı Antep 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından “kasten öldürmek” ve “çocuğun cinsel istismarı” suçlaması ile tutuklandığı belirtildi.

Dosyaya gizlilik kararı konuldu

Öte yandan Delen’in şüpheli ölüm olayıyla ilgili dosyaya gizlilik kararı konulduğu öğrenildi. Delen, dün otopsi işleminin ardından ailesi, arkadaşları ve çok sayıda kişinin katılımıyla gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı.

Bülent Delen, Duygu Delen’in babası Fotoğraf: AA

Baba Delen Bakan Gül’e ‘bu işin peşini bırakmayın’ dedi

Delen ailesine taziye ziyaretleri de sürüyor. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Gaziantep Valisi Davut Gül ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, beraberindeki ilgililerle Delen ailesinin evlerini ziyaret etti. Baba Bülent Delen ve dede Mehmet Yüceler ile görüşen Gül ile Şahin, taziyelerini sundu.

Ziyaret sırasında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü arayan Vali Gül, baba Bülent Delen’i görüştürdü. Bakan Gül’e “Bu işin peşini bırakmayan” diyen baba Delen, “Allah razı olsun, Duygu sizin de kızınız. Ben size güveniyorum, teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

‘Bakanımız gerekeni yapacağını söyledi’

Bakan Gül’ün, olayın tüm boyutlarıyla araştırıldığını ve aydınlatılacağını dile getirdiği bildirildi. Baba Bülent Delen, gazetecilere, “Bakanımız gerekeni yapacağını söyledi. Ben kendisine güveniyorum” dedi. Her şeyi adalete bıraktığını vurgulayan baba Delen, “Kızım, üniversiteye gidecekti, hayalleri vardı, şimdi hayalleri söndü. Ama şu anda kızımızı toprağa gömdük geldik.” ifadelerini kullandı.

Vali Gül: Öldü mü, öldürüldü mü, buna bağımsız mahkeme karar verecek

Vali Gül ise ziyarette gazetecilere, yaptığı açıklamada, gerek savcılık gerekse emniyetin tüm boyutuyla olayı araştırdığını ve şüphelinin gözaltına alınıp tutuklandığını hatırlattı. Gül, şöyle konuştu:

“Şehrin tamamı bu olaydan üzgün. 17 yaşında bir çocuk hayatını kaybetti. Olay nasıl oldu, düştü mü, düşürüldü mü, birisi mi itti, öldü mü, öldürüldü mü, buna tamamen bağımsız mahkemeler karar verecek. Hepimizin sabretmesi ve güvenmesi gereken şey şu; delillerin toplanıp sonuçların adliyede neticelendirilmesi. Herkes şundan emin olacak, hiç bir kan yerde kalmaz. Kimsenin ahı yerde kalmaz. Sizin evladınız aynı zamanda bu milletin evladı.” Vali Gül, genç ve çocukların korunması noktasında herkese görevler düştüğünü sözlerine ekledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Delen ailesini ziyaret etti Fotoğraf: AA

Şahin: Duygu için, adalet demek için buradayız

Belediye Başkanı Fatma Şahin ise Delen ailesinin kent için çok değerli insanlar olduğunu vurgulayarak, “Acıları acımız, bugün acıları paylaşmaya geldik. Çünkü bizim medeniyetimizde acılar paylaştıkça azalır.” dedi. Ziyarette Duygu Delen’in annesiyle de görüştüğünü aktaran Şahin, şunları kaydetti:

“Biz mazlumun ve mağdurun yanında tarafız. Biz, fail kim olursa olsun zalimin ve zulmün karşısında tarafız. Tüm mücadelemiz herkes için adalet diye. Bugünkü mücadelemizde de Duygu için adalet demek için buradayız. Tarafız ve mücadelemiz devam edecek. Milletimiz müsterih olsun. Şehrimizin başı sağolsun. Duygu hepimizin kızı. Allah’ın izniyle bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Gizlilik kararına tepki

Öte yandan Duygu’nun şüpheli ölümünün aydınlatılması için twitterda açılan @duygudelenicin hesabından da, dosyaya gizlilik kararı getirilmesine tepki gösterildi. #DuyguDosyasıGizlenemez, #DuyguİçinGizlilikKalksın etiketiyle yapılan paylaşımlarda kararın kaldırılması istendi.