Edirne üzerinden ayrılan mülteci sayısı açıklandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saat 23.50 itibarıyla Edirne üzerinden Türkiye’den ayrılan göçmen sayısının 47 bin 113 olduğunu saat 09.55 itibariyle de 76 bin 358 olduğunu açıkladı. Soylu’nun ardından Twitter’da açıklama yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun sayının 80 bin 888 olduğunu duyurdu

Bakan Soylu, Twitter hesabından, Türkiye’den ayrılan göçmen sayılarına ilişkin, “Saat 23.50 itibarıyla Edirne üzerinden ülkemizden ayrılan göçmen sayısı 47 bin 113.” bilgisini paylaştı. Soylu, saat 9.56’da attığı bir başka twitte ise “Saat 09.55 itibarıyla Edirne üzerinden ülkemizden ayrılan göçmen sayısı; 76.358” bilgisini açıkladı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da daha sonra yaptığı twitter açıklamasında, Avrupa’ya gitmek üzere Türkiye’den ayrılan mülteci sayısının 80 bin 888 olduğunu belirterek bu sayının artış gösterebileceğini bildirdi.

Türkiye’de bulunan Suriyelilere “geçici koruma” uygulamaya devam edildiğini belirten Altun, “Suriyeli kardeşlerimizden ülkeyi terk etmeleri istenmedi. Kalmak isterlerse kalabilirler. Gitmek isterlerse de gidebilirler. Sadece mültecilerin Türkiye’den ayrılmasını engellememe yönünde bir politika değişikliğine gittik. Kaynaklarımızın ve personel sayımızın kısıtlı olduğu göz önüne alındığında, Avrupa’ya göç etmek isteyen mültecileri önlemeye çalışmaktansa, Suriye’den daha fazla mülteci gelmesi olasılığına karşı kendimizi hazırlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. 

Bu politika değişikliğini müteakip bazı göçmenlerin Türkiye’den ayrılmaya karar verdiğine işaret eden Altun, “Son birkaç gün içerisinde Avrupa’ya gitmek üzere Türkiye’den ayrılan mülteci sayısı 80 bin 888 oldu. Bu sayı önümüzdeki günlerde artış gösterebilir. Türkiye, İdlib’den daha fazla mülteci kabul edemez. Bununla birlikte düzensiz göç akışına karşı hazırlıklarımızı yapıyoruz. Avrupa ve diğer ülkeler, bu muazzam zorluk karşısında derhal harekete geçmelidir. Bütün bunları kendi başımıza yapmamız beklenemez.” ifadelerini kullandı. 

Mültecilerin zor şartlarda çaresiz bekleyişleri sürüyor

Avrupa’ya geçmek için Edirne’ye gelen binlerce göçmenin Pazarkule Sınır Kapısı önünde ve Yunan güvenlik güçlerinin jiletli tellerle oluşturduğu tampon bölgedeki bekleyişleri devam ediyor. 

Başta İstanbul olmak üzere Anadolu’nun pek çok kentinden Edirne’ye gelen göçmenler, Yunanistan’la kara sınırının olduğu Karaağaç Mahallesi’ndeki Pazarkule Sınır Kapısı’nda yoğunluk oluşturuyor.

Yunanistan polisi, sınır kapısında toplanan göçmenlere zaman zaman gaz fişekleri ve ses bombalarıyla müdahale ediyor.

Göçmenlerin bir kısmı Meriç Nehri’ni geçmek için sınır köylerine giderken bir bölümü Yunanistan güvenlik güçlerinin jiletli tellerle oluşturduğu tampon bölgede sınır kapısının açılacağı umuduyla bekliyor. 

Göçmenler, geceyi ormanlık alanda geçirdi. Bazı göçmenler, özellikle bebek ve çocukları naylon çadırlarda korurken bazıları da açık alandaki çimenlerin üzerinde uyudu.

Göçmenler, ormanlık alandan topladıkları ağaç dallarıyla yaktıkları ateşin çevresinde ısınmaya çalıştı.

Kent sakinleri, sınır kapısına doğru gelen göçmenlere yiyecek ve su, bebeği olanlara da çocuk bezi yardımı yapıyor.

Göçmenlerin büyük kısmı daha kolay iş bulabileceklerini ve daha iyi yaşam süreceklerini düşündükleri Almanya’ya gitmek istediklerini belirtti.

AA ekibi, sınır kapısı ve çevresindeki göçmenleri drone ile görüntüledi. AA

.