Edirne’de mültecilerin sınırdaki bekleyişi sürüyor

Mültecilerin, Avrupa’ya gitme umuduyla geldikleri Edirne’de Pazarkule-Kastanies sınır kapıları arasındaki alanda bekleyişi sürüyor.

Mültecilerin Edirne’de Yunanistan kara sınırındaki bekleyişi sürüyor – AA

Türkiye’nin bir çok kentinden Edirne’ye gelen binlerce mültecinin, Avrupa’ya geçmek için Yunanistan sınırındaki Pazarkule-Kastanies sınır kapıları arasındaki alanda zor şartlar altındaki bekleyişi sürüyor. 13 gündür sınırda bekleyen mültecilerin bazıları, Avrupa’ya geçmek için nehir geçişlerini kullanıyor. Bekleyişini sürdüren mültecilerin sayılarının 5 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Kastanies Sınır Kapısı’nın önünde jiletli tellerle barikat kuran Yunanistan güvenlik güçleri, mültecilere zaman zaman tazyikli su, ses ve göz yaşartıcı bomba, plastik mermi ile müdahalede bulunuyor.

Mültecilerin Kastanies Sınır Kapısı önündeki bekleyişi – AA

Nehir kıyısına tel çit çekiliyor

Yunan sınır güçleri Meriç Nehri kıyısına da tel çit çekmeye başladı. Sınırda bekleyen mültecilerin yanı sıra sınırı geçmeyi başaranlar da Yunan sınır birliklerinin kötü muamelesiyle karşılaşıyor. Yunanistan’a geçtikten sonra sınır birliklerinin silahla yaraladığı mülteciler, Türkiye’ye dönmek zorunda kalıyor. Edirne’deki hastanelerde tedavileri süren yaralı mültecilerin bazılarının hayati tehlikesi sürüyor.

Geçişler devam ediyor

Mültecilere yardım dağıtımı yapılırken

Yunanistan’a geçişlerde özellikle nehir hattından devam ediyor. Akşam saatlerini bekleyen mülteciler sınır köylerinde belirledikleri alanlarda geçişlerini sürdürüyor.

Mültecilere, Edirne Valiliği koordinesinde İl Göç İdaresi organizasyonuyla pek çok kamu ve özel kurum insani yardımda bulunuyor.

‘186 yaralıdan 14’ü hastanede tedavi görüyor’

Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, olaylar ilk başladığı zaman yaralananların sayısını tutamadıklarını ancak daha sonra yaralılara yapılan tüm müdahaleleri raporladıklarını söyledi. Kalkan, yapılan müdahale sonucu yaralanan 2 bin 306 mülteciye kentteki hastaneler ve sahra hastanesinde müdahale edildiğini belirtti.

Kalkan, şu bilgileri verdi: “186 yaralı var. Hastanede tedavi gören 14 sığınmacı bulunuyor. Ateşli silah yaralanmalarına maruz kalan 3 sığınmacı ölmüştü. Sınır kapısının önünde bekleyen sığınmacı gencin, üzerine kaynar su dökülmesi üzerine vücudunda ve yüzünde birinci ve ikinci derece yaralanmalar meydana geldi. Yaralıların tedavileri Tıp Fakültesi ve Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesinde devam ediyor.”