Edirne’de mültecilerin sınırdan ayrılışı başladı

Avrupa’ya gitme umuduyla Edirne’ye gelerek Yunanistan sınırında bir aydır bekleyen mültecilerin koronavirüs salgını riski nedeniyle bölgeden ayrılışı başladı.

Sayılarının yaklaşık 3 bin 500 olduğu belirtilen mülteciler, koronavirüs salgını nedeniyle götürüldükleri yerlerde 14 gün karantinada kalacak.

Edirne’nin Yunanistan sınırında bekleyen mültecilerin geri dönüşü başladı – AA

Türkiye’nin bir çok ilinden sayıları 10 bini bulan mülteciler Avrupa’ya geçme umuduyla bir ay önce Edirne’nin Yunanistan sınırına gelmişti. Bir aydır sınırda zor koşullar altında derme çatma çadırlarda bekleyen mültecilerin bazıları nehir geçişlerini kullanarak Yunanistan’a geçerken, bazıları geldikleri illere dönmüştü.

Karadan Yunanistan’a geçmeye çalışan ve sayılarının 3 bin 500’ü bulduğu belirtilen mülteciler ise Pazarkule-Kastanies sınır kapıları arasındaki alanda kapıların açılmasını bekliyordu.

Tüm Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgının Türkiye ve Yunanistan’a da yayılması gözleri yeniden sınırda bekleyen mültecilere çevirdi. Salgın tedbirleri kapsamında sık sık el yıkama, evde kalma, sosyal mesafe uyarıları yapılırken, sınırda bekleyen mülteciler bu uyarıları uygulayamayacak koşullarda beklemeye devam etti.

Mülteciler, Edirne Yunanistan sınırındaki Pazarkule-Kastanies sınır kapılarına yakın alanda zor koşullarda bekleyişini sürdürdü – AA

Kalmak isteyen mülteciler de ayrılmaları için ikna edildi

Yunanistan, koronavirüs salgınının yayılması nedeniyle ülkede sokağa çıkma yasağı getirirken, sınırdaki güvenlik önlemlerini de artırdı. Bunun üzerine Yunanistan’ın kapıları açacağı umudunu kaybeden bazı mülteciler İl Göç İdaresi görevlilerine bekledikleri alandan ayrılmak istediğini bildirdi. İl Göç İdaresi görevlilerinin kalmak isteyen mültecileri de, koronavirüs salgını nedeniyle dışarıda kalmanın risklerini anlatarak alandan ayrılmaları için ikna ettiği öğrenildi.

Sınırdan dönmeye başlayan mülteciler uzun kuyruklar oluşturdu – AA

Mülteciler dün geceden itibaren ayrılmaya başladılar

Yerel kaynaklardan aldığımız bilgilere göre; Edirne Valiliği koordinasyonunda dün geceden itibaren mültecilerin kamptan ayrılışı başladı. Mültecilerin geri dönüşü sırasında uzun kuyruklar oluştu. Mültecilerin onlarca araçla Osmaniye’de kurulan bir kampa götürülerek 14 gün karantinada bekletileceği öne sürülürken, bu sürenin ardından mültecilerin istekleri doğrultusunda geldikleri illere ya da ülkelerine gönderileceği belirtildi.

Yarına kadar alanın boşalması bekleniyor

Yarına kadar mültecilerin beklediği alanın tamamen boşaltılacağı öğrenilirken, alanın görevliler tarafından temizlik çalışmasına başlanacağı belirtildi. Resmi kaynaklar ise; mültecilerin otobüslerle misafirhanelere gönderildiğini, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında misafirhanelerde karantinaları tamamlandıktan sonra uygun bölgelere gönderileceğini bildirdi.

Bazı mülteciler sınırdan kendi istekleriyle dönmek istedi – AA

Sağlık Müdürü ‘izole bir alan’ olduğunu belirtmişti

Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, daha önce AA muhabirine yaptığı açıklamada sınırda bulunan mültecilerin sağlıklarıyla ve bölgenin hijyeniyle ilgili durumların üst düzeyden sağlandığını savunmuştu. Mültecilerin bulunduğu bölgenin sürekli kontrol altında olduğunu dile getiren Kalkan, şunları kaydetmişti:

“Sığınmacıların olduğu saha özellikle zikredilen koronavirüs endişesi açısından izole bir alan olması 22, 23 gündür bizim burada tüm sağlık tedbirlerini almış olmamız, her çadırın kontrolden her sığınmacının muayeneden geçirilmiş olması ve her gün bu hizmetlerin aksamadan sürdürülmesi sebebiyle belki de koronavirüse karşı en sıhhatli bölgelerden birisidir.”

Fotoğraf: AA

Mülteciler defalarca saldırıya maruz kaldı

Mülteciler, Yunanistan sınırında Pazarkule-Kastanies sınır kapıları arasındaki alanda bekledikleri süre içerisinde çeşitli saldırılara maruz kalmıştı. Tazyikli su, gaz bombası, göz yaşartıcı bomba ve plastik mermilerle saldırıya maruz kalan mültecilerden çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Saldırıya maruz kalan mültecilerden – AA

Mültecilerin geçişini önlemek için önlemlerini artıran Yunanistan güvenlik güçleri Kastanies Sınır Kapısı’nın önüne jiletli tellerle barikat kurarak, beton bloklar yerleştirmişti. Yunanistan güvenlik güçleri Meriç Nehri kıyısındaki telleri de güçlendirmişti.

Yunanistan güvenlik güçleri jiletli tellerle güvenlik önlemini artırmıştı – AA

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü sınır kapısında karşılayan mülteci kadınlar, düzenledikleri eylemde “Avrupa bize yardım et” diyerek seslerini duyurmaya çalışmıştı.

Fotoğraf: AA