Ege Üniversitesinde Millet bahçesi çalışması ‘bir takım aksaklıklar’ nedeniyle yapılmıyor

HABER MERKEZİ – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ege Üniversitesi Bornova Kampüsünde yaklaşık 290 bin metrekare alan üzerinde yapılması planlanan millet bahçesiyle ilgili ‘bir takım aksaklıklar’ nedeniyle herhangi bir çalışma yapılmadığını bildirdi. CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın, Ege Üniversitesi Bornova Kampüsünde yapılması planlanan millet bahçesi ile ilgili verdiği soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan yanıt geldi. Bornova kampüsünde yaklaşık 290 bin metrekare alan üzerinde yapılması planlanan millet bahçesinin ‘İkinci 100 Günlük İcraat Programı’ çerçevesinde yer almakta iken süreçte yaşanan bir takım aksaklıklar nedeniyle programdan kaldırıldığı belirtildi. Yanıtta, ayrıca Ege Üniversitesi yerleşkesi içinde millet bahçesi yapımına ilişkin herhangi bir çalışma yapılmadığı ifade edildi.

Millet Bahçesi ile Rektörlük arasında bir protokolün imzalanıp imzalanmadığı sorusuna ise protokol bulunmadığı belirtildi. “Millet bahçesi yapılma planı nedeniyle Bornova yerleşkesindeki akademik ve idari birimlerin Aliağa ya da başka bölgeye taşınacağı iddialarının doğru olup olmadığı” sorusuna ise Aliağa Belediyesi taşınmazlarının Üniversiteye devrinin TOKİ tarafından uygun görülmediği belirtildi.

Bakan Kurum’un soru önergesi yanıtına ilişkin değerlendirmede bulunan Karaca, millet bahçelerinin yeşil alan yaratmak değil yeşil alanları betonlaştırmak olduğunu her fırsatta söylediklerini belirterek, bu yanlıştan vazgeçilmesi talebinde bulundu. “Ege Üniversitesinde Millet bahçesi yapma hevesinden her ne hikmetse ‘birtakım aksaklıklar’ diyerek vazgeçildiğini görüyoruz” diyen Karaca, bu kararın başka gerekçelerle tekrar gündeme getirilmemesini umduğunu söyledi.

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca

‘Bakanlık çalışma yapılmayacak demedi’

Kent merkezindeki üniversite yerleşkelerinin kentle iç içe olması gerektiğini dile getiren Karaca, yerleşkelerin kentten kopuk uzak alanlara taşınmalarının düşünülmemesini belirtti. Bakanlığın “Programdan kaldırıldı, çalışma yapılmıyor.” dediğini ancak yapılmayacak demediğine işaret eden Karaca, “11 Kasım’da TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı bütçe sunumunda EÜ Millet Bahçesi yer aldı. 14 Kasım’da tarafıma gönderilen önerge yanıtında programdan kaldırıldı deniyor. Bu çelişkinin giderilmesi ve kamuoyuna açıklanması gerek. Takipçisiyiz.” diye kaydetti.

Karaca, verdiği önergede şu soruların yanıtlanmasını istemişti: “Bakanlığa akademilerin ticari “Ege Üniversitesi Bornova Yerleşkesinde halihazırda yeşil alanlar varken ticari amaçlara hizmet edecek Millet Bahçesi yapılması projesinden akademik ve köklü bir geçmişe sahip bir kurum olan Ege Üniversitesinin bileşenlerinin itiraz ve tepkilerini gözeterek vazgeçilmesi planlanmakta mıdır? Sadece Ege Üniversitesi değil Yıldız Teknik Üniversitesi Yerleşkesine yapılması ile gündeme gelen Millet Bahçeleri projelerinin yeni adresleri bilim, kültür ve kent hafızasının yuvası olan akademiler midir?’