Eğitim-Sen: 34 okulda vaka tespit edildi

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu (MYK), yüz yüze eğitim ve öğretimin 21 Eylül’den itibaren başlamasına ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Arşiv

Eğitim çalışmalarının okullarda yüz yüze yapılması nedeniyle 34 okulda vaka tespit edildiğini açıklayan Eğitim Sen MYK, “Yetersiz önlemler, niyetten öteye geçmeyen tavsiyeler ve sadece maske takarak salgınla mücadele edilemeyeceği açıktır” diye belirtti. 

Vaka sayılarında yaşanan artıştan duyulan kaygıyı paylaşan sendika, “Mesleki çalışmaların uzaktan yapılmasının mümkün olmasına rağmen yüz yüze yapılmasında ısrar edilmesi ve yeterli önlemler alınmadan öğretmenlerin okullara çağrılması salgınla mücadelede yaşanan eksiklikleri göstermektedir” diye belirtti.   

34 Okulda vaka

Mesleki çalışmalar için okullarda eğitim alan öğretmenlerin salgına karşı yetersiz tedbirlerle eğitime devam ettiği belirtilen açıklamada, Eğitim Sen Genel Merkezine ve Eğitim Sen şubelerine okullardan vaka bilgilendirmelerinin ulaştığı ifade edildi.

Eğitim-Sen MYK Covid-19 açıklaması yaptı

Vaka olduğu bildirilen 34 okulun olduğunun altı çizilen açıklamada, “Gelinen aşama var olan durumu yeniden değerlendirmeyi zorunlu hale getirmiştir” denildi. 

Çözüm çağrısı

Sorunların çözümüne dönük MEB’e çağrıda bulunulan açıklamanın devamında, şöyle denildi:

“Yüz yüze eğitimin başlaması eğer gerçekten isteniyorsa sağlıkla ilgili tüm önlemlerin tam olarak alınması gerekmektedir.”

-“Yetersiz önlemler, niyetten öteye geçmeyen tavsiyeler ve sadece maske takarak salgınla mücadele edilemeyeceği açıktır. MEB başta olmak üzere sorumluluğu olan tüm kurumları bu hususta yeniden düşünmeye davet ediyoruz.”

Kaynak: MA