Eğitim Sen: Aşı nerede?

Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şubesi, vaka sayılarındaki artışa dikkat çekerek eğitimcilerin aşılanması talebini yineledi.

Eğitim Sen İzmir’de “Aşı Nerede?” diye sordu

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İzmir 2 No’lu Şubesi, Çiğli Rotary Meslek Teknik Anadolu Lisesi önünde yüz yüze eğitimle artan vaka sayılarına dikkat çekmek için açıklama yaptı. Eğitimciler, “Aşı Toplum Sağlığı Sorunudur. Aşı Nerede” pankartı açtı.

Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam, koronavirüs salgınının sağlık sorunu olarak başlasa da genel anlamda bir eğitim sorununa dönüştüğünü ifade etti. Pandeminin ilk gününden bugüne iktidara bilimsellik ve şeffaflık çağrısı yaptıklarını vurgulayan Beyazadam, “Ekonomik olarak üstesinden gelemeyeceğimiz en yetkili ağızlardan dile getirilirken vatandaş virüs ile ekmek arasına sıkıştırıldı. Kendi halkına cimri, yandaşa bol keseden dağıtan tarz toplumun adeta gözüne sokuldu. İnsanına değersiz olduğunu hissettiren bu anlayışı kınıyoruz” dedi.

Pozitif sayısı artıyor

Okulların fiziki koşullarının iyileştirilmesi, okulların açılıp, kapanmasına dair önerilerine kulak asılmadığını kaydeden Beyazadam, “15 Şubat’ta köy okullarının açılmaya başlanmasıyla aşılanan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kamuoyunun önünde aşılanarak pozlar verdi. Yandaş medyadaki algı operasyonlarıyla da tüm öğretmenlerin aşılandığı algısı yaratıldı. Sizin aşılanmanız bizi korumuyor Sayın Bakan! Ölüyoruz ve ölmeye de devam ediyoruz. Soruyoruz size, söz verdiğiniz aşılar nerede? Son on gün içerisinde İzmir’de 74 öğretmen arkadaşımız salgına yakalandı. Maalesef her geçen saat bu sayı artarak devam ediyor” diye belirtti.

‘İktidarı uyarıyoruz’

“İki gün önce Bornova Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’nden Berrin öğretmenimizi salgından dolayı kaybettik” diyen Beyazadam, “Bizler sistemin gözünde değersiz, vakalar da istatistikten ibaret görülüyorsa buradan iktidarı uyarıyoruz. Üzüntülüyüz ve öfkeliyiz. Aşıyı sadece biz eğitim emekçileri kendimiz için değil toplum sağlığı için talep ediyoruz. Aşı bir toplum sağlığı sorunudur ve iktidar bunun en temel sorumlusudur” ifadelerinde bulundu.

Beyazadam, sürecin takipçisi olacaklarını ve sonuç alana kadar da mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti. Yüz yüze eğitime ara verilmesi çağrısında bulunan Beyazadam, eğitim emekçilerinin bir an önce aşılanmasının tamamlanmasını talep etti.

MA / İZMİR