Eğitim Sen: Eğitimciler bir an önce aşılanmalı

Eğitim-Sen Ankara, Van, Mersin ve İstanbul’da “Eğitim emekçileri aşılansın yüz yüze eğitim sonra başlasın” talebiyle açıklama yaptı.

Eğitim Sen Ankara 3 Nolu Şube Başkanı Cemal Erdoğan “Açılmış ve 1 Mart’ta açılacak okullar düşünüldüğünde yüz binlerce eğitim emekçisinin aşılanmasına bugün başlanılmış olsa bile 2 doz aşının yapılabilmesi aylar alacaktır” dedi.

Birçok kentte açıklama yapan Eğitim Sen, eğitim emekçilerinin de bir an önce aşılanmasını talep etti.

ANKARA

Eğitim Sen Ankara Şubeleri, Eğitim Sen 5 Nolu şubesi önünde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Eğitim Sen 3 Nolu Şube Başkanı Cemal Erdoğan, salgınla birlikte yaşanmakta olan krizin derinleşmesi ile emekçi ve yoksul çocukların eğitimden kopmasına neden olduğunu belirtti. Erdoğan, uzaktan eğitime 6 milyon öğrencinin ulaşamadığını dile getirdi.

Algı yönetimi

Gerek yeterli aşı temini ve gerekse de aşılamada istenilen hıza erişmemesi toplum sağlığı açısından kaygılara yol açtığını ifade eden Erdoğan, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir köy okulunda aşı olduğunu gösteren fotoğrafı paylaşarak öğretmenlere aşı başladığı haberini yayınladı. Sayın bakan ne yazık ki algı yönetimi yapıyor. Açılmış ve 1 Mart’ta açılacak okullar düşünüldüğünde yüz binlerce eğitim emekçisinin aşılanmasına bugün başlanılmış olsa bile 2 doz aşının yapılabilmesi aylar alacaktır” diye konuştu.

İSTANBUL

Eğitim-Sen İstanbul Şubeleri, pandemi döneminde yaşadığı zorluklara dikkat çekmek ve aşı taleplerini yinelemek üzere İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “Tüm eğitim emekçileri aşılansın” pankartı açıldı.

Eşitsizlikler belirginleşti

Eğitim Sen 9 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Özev, koranavirüs (Kovid-19) salgınının toplumsal yaşamı büyük oranda etkilediğini söyleyerek, okulların tüm nüfus ile temas halinde olduğunu ve bu nedenle tehlike taşıdığını ifade etti. Uzaktan eğitim sürecine değinen Özev, bu süreçte eşitsizliklerin apaçık ortaya çıktığını belirterek, “Okul öncesi eğitim kurumları ve köy okulları yüz yüze eğitime başladı ve 1 Mart 2021’de anasınıflarının, ilkokulların ve 8’inci sınıflar ile 12’nci sınıfların mekân ve zaman açısından kademeli bir biçimde açılacağı açıklandı. Yükseköğretimde uygulamalı bölümlerin yüz yüze eğitime başlayacak olması, ayrıca okulların kademeli biçimde açılması, etkileyeceği ekonomik ve sosyal alanlarla birlikte büyük bir nüfus hareketliliğine yol açacaktır” diye konuştu.

VAN

Eğitim Sen Van Şubesi,  “Eğitim emekçileri aşılansın yüz yüze eğitim sonra başlasın” şiarıyla şube binalarında açıklama yaptı. Eğitim Sen Van Şube Eşbaşkanı Hülya Atlı, eğitim ve bilim emekçilerinin hızlı bir şekilde aşılanması gerektiğini söyledi.

Talepler

Atlı,  “Yükseköğretimde uygulamalı bölümlerin yüz yüze eğitime başlayacak olması, ayrıca okulların kademeli biçimde açılması, etkileyeceği ekonomik ve sosyal alanlarla birlikte büyük bir nüfus hareketliliğine yol açacaktır. Yüz yüze eğitim öğretime geçilmeden meslek yüksekokulu ve üniversite öğrencilerinin aşı programına alınmasını, üniversiteler de dahil olmak üzere eğitim kurumlarının tamamında görev yapan, taşeron işçilere, servis, kantin, yemekhane vb. alanlarda çalışanların aşı programına dahil edilmesini, Eğitim Sen olarak talep ediyoruz” dedi.

MERSİN

Eğitim Sen Mersin Şubesi, eğitim emekçilerinin aşı yapılması için Mersin İl Sağlık Müdürlüğü’ne dilekçe verdi.

Açıklama yapan Eğitim Sen Mersin Şubesi Başkanı Mahmut Sümbül, okul öncesi eğitim kurumlarının ve köy okullarının yüz yüze eğitime başladığını hatırlattı. Koronavirüs ile mücadelede, toplum sağlığı için kitlesel ve hızlı bir aşılamanın önemine dikkat çeken Sümbül, “Ne var ki gerek yeterli aşı temini ve gerekse aşılamada istenilen hıza erişilememesi toplum sağlığı açısından kaygıların artmasına yol açıyor” dedi.

MA