Eğitim Sen: Kovid-19 olan ve temaslı öğrenci sayısı 269, öğretmen sayısı 141

Eğitim Sen, 5-12 Mart tarihleri arasında yüz yüze eğitimde Kovid-19 tanısı konulan ve temaslı olan öğretmen sayısının 141, öğrenci sayısının 269 ve personel sayısının ise 22 olduğunu tespit etti.

Eğitim Sen, aşının halen eğitim emekçileri için yaygınca yapılmayışının yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliğini risk altına aldığına dikkat çekti.

Fotoğraf: AA

KESK’e bağlı Eğitim Sen, yaptığı yazılı açıklama ile 5-12 Mart tarihleri arasında yüz yüze eğitimde tespit edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka tespit tablosunu açıkladı. Açıklamada, Türkiye’de yapılan 11 milyon doz aşı içinde eğitim emekçilerinin aşılanmasının 80 binde kaldığına dikkat çekildi.

‘Sistemsel kriz olduğu açıktır’

Açıklamada, “MEB’in 1 yıldır devam eden salgın sürecinde uzaktan eğitime de yüz yüze eğitime de yeterince hazırlık yapamamasının nedeninin strateji geliştirme, planlama yapma ve karar alma süreçlerinde yaşanan sistemsel kriz olduğu açıktır.” denildi. Eğitime ayrılan bütçenin çok düşük seviyede olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Bu nedenle ne ek kadro istihdamı ne okullarda fiziki yenilenme ne de gerekli teknolojik ilerleme sağlanamamaktadır. Ekonomik, sosyal, siyasal politikalar derin bir krizi yaşarken eğitim alanının da kötü yönetilmesi beklenen bir gelişme olsa da bu durum eğitim emekçileri ve veliler tarafından kabul edilmemeli, izlemede kalınmamalıdır.”

‘Salgın koşullarında yüz yüze eğitim ek bütçeyi zorunlu kılıyor’

Salgın koşullarında yüz yüze eğitime geçmenin ciddi bir stratejiyi ve buna uygun ek bütçeyi zorunlu kıldığına vurgu yapılan açıklamada, şu tespitler yer aldı:

“Uzaktan eğitimde milyonlarca öğrenciyi tabletten, bilgisayardan ve internet desteğinden yoksun bırakan MEB bu kez de yüz yüze eğitimde eğitim emekçilerini aşısız bırakmış, öğrencileri seyreltilmiş sınıflara yeterince kavuşturamamış, ihtiyaç oranında ek kadro atamamış, her okula bir sağlık personeli görevlendirememiş, öğretmen odaları, öğrenci ve öğretmen tuvaletleri çoğaltılamamış, sağlıklı ulaşım konusunda strateji geliştirilmesine öncülük edememiştir.”

‘Aşı hayati öncelikli’

Yüz yüze eğitimin devam ettirilmesi için aşının hayati öncelikli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “MEB, tüm eğitim emekçilerinin aşılanmasının seferberlik düzeyinde hızla ve bir an önce yapılmasını sağlamalıdır.” denildi.

‘Pozitif tanı konulan ve temaslı olan öğretmen sayısı 141, öğrenci 269’

Sendikanın, 33 il, 82 ilçe ve 10 köy okulundan elde ettiği bilgilere dayanarak hazırlanan tabloya göre; 5-12 Mart tarihleri arasında pozitif tanı konulan, temaslı olan ve karantina altına alınan toplam öğretmen, öğrenci ve personel sayısı 432. Bunların 141’i öğretmen, 269’u öğrenci ve 22’si personel. 2 eğitim emekçisi de Kovid-19 yaşamını yitirdi.

‘50 okulda eğitime ara verildi’

50 okulda eğitime ara verilerek karantinaya alındığının vurgulandığı tabloda, “11 sınıf hakkında karantina kararı verildi. 1 yurt karantina altına alındı. Edirne İpsala İlçesi, ilk ve ortaokullar kapatıldı. Samsun Vezirköprü ilçesinde 4 köyün okulları kapatıldı.” denildi.

‘Yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliği risk altında’

Vakalarla birlikte karantinaya alınan öğrenci, öğretmen, sınıf, yurt ve okul sayılarının her geçen gün arttığına vurgu yapılan tabloda, şu değerlendirme yer aldı:

“Öğrenci vakalarının ağırlıklı olarak ortaöğretimde görünüyor olması tesadüfi değildir. Tablo incelendiğinde, öğrenciler açısından bulaş riskinin en düşük yaş grupları olan anaokulları, ilkokullar ve ortaokullarda eğitim emekçisi vakalarının da yaygın bir şekilde mevcut olduğu görülmektedir. Tablomuzun açık bir biçimde gösterdiği şudur; salgına karşı en öncelikli tedbir olan aşının halen eğitim emekçileri için yaygınca yapılmayışı yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliğini risk altına almaktadır çünkü vakalar ciddi oranda artmaktadır.”

MA – ANKARA