Eğitim Sen: Risk altındayız aşı istiyoruz

Eğitim emekçilerinin risk altında olduğunu belirten Eğitim Sen, güvenli bir çalışma ortamının sağlanması için öğretmenlerin de bir an önce aşılanması gerektiğini söyledi.

Eğitim Sen Ankara Şubelerinin açıklaması

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), “Risk altındayız, aşı istiyoruz!” talebiyle Ankara, Adana, Diyarbakır’da açıklamalar yaptı. Eğitim Sen, risk altında olduklarını ve bir an önce eğitimciler için de bir aşılama planlamasının çıkarılması gerektiği belirtildi.  

ANKARA

Eğitim Sen Ankara Şubeleri, salgın döneminde öğretmenlere aşı yapılması talebine dair basın toplantısı düzenledi. Eğitim-Sen 2 No’lu Şube’de gerçekleştirilen toplantıda açıklama yapan 2 No’lu Şube Başkanı Cemal Doğan, Türkiye’de eğitime yeterli bütçenin ayrılmadığını, herkese eşit ve nitelikli eğitim verilmediğini her seferinde dile getirdiklerini belirtti.

Salgınla birlikte uzaktan eğitimin hayata geçirilmesiyle milyonlarca yurttaşın ekonomik koşulları yeterli olmadığı için, çocuklarına gerekli ortamları yaratamadıklarına değinen Doğan, “Bilgisayar, tablet ve internet gibi olanaklardan yoksun altı milyona yakın öğrenci eğitime ulaşamamıştır. Bütün bu olumsuzlukları gidermesi gereken iktidarın, gerekli olan plan ve niyetten yoksun olması, milyonlarca öğrencinin eğitimden kopmasına yol açmıştır” şeklinde konuştu.

‘Sorumlu MEB ve Sağlık Bakanlığı’dır’

Riskin her zamankinden daha büyük olduğunu ve ağır tablolarla karşılaşmamak için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini dile getiren Doğan, “Bu koşullarda öğretmenlerin, öğrencilerin, eğitim kurumlarında görev yapan yardımcı hizmetli, memur, idari ve teknik personelin, ailelerin ve toplumun sağlıklı yaşam hakkı iktidarın yanlış politikaları nedeniyle açık tehdit altındadır. Gerekli önlemler alınmadan böylesine büyük bir risk altında görev yapmaya zorlanmamızın sağlıklı yaşam hakkına müdahale anlamına geldiği açıktır. Bizlerin, aile bireylerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin hastalanması halinde başta siyasal iktidar olmak üzere sorumluluk MEB ve Sağlık Bakanlığı’nda olacaktır” şeklinde ifade etti.

Eğitim Sen Diyarbakır şubelerinin açıklaması

DİYARBAKIR

Eğitim Sen Diyarbakır Şubeleri, eğitim emekçilerinin aşılanmasına ilişkin sendikanın 2 No’lu şubesinde basın toplantısı düzenledi. Açıklamada konuşan Eğitim Sen 1 No’lu Şube Yöneticisi Şeyhmus Tekin, okulların gerekli önlemler alınmadan açıldığını dile getirerek, sendika olarak yaptıkları girişimlerden sonuç alamadıklarını ifade etti. Tekin, 2 Mart’tan bu yana vaka sayılarının ikiye katlandığına dikkat çekerek, salgının yayılmasının eğitim emekçilerini ve öğrencileri olumsuz etkilediğini söyledi. Tekin, şunları kaydetti: “Salgının hızla yayılması okulları, dolayısıyla eğitim ve bilim emekçilerini ve öğrencilerimizi olumsuz etkilemiştir” dedi.

Tekin, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kameralar karşısında aşı yaptırdığını, ancak öğretmenlerin büyük bir bölümünün aşı olmadığını vurguladı.

ADANA

Eğitim Sen Adana Şubesi, “Risk altındayız, aşı istiyoruz!” talebiyle şube binalarında açıklama yaptı. Aşı taleplerinin iktidar tarafından dikkate alınmadığını ifade eden Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya, pedagojik ilkelere uygun olmayan sınavların iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Eğitim emekçilerinin aşıya dair umutlarının tükendiğini vurgulayan Kaya, Adana’daki okullara dair şu değerlendirmede bulundu: “Eğitim Sen olarak Adana’daki okullarda görülen vaka sayılarını ve bu vakalara göre okullarda pandemiyle ilgili gerekli tedbirlerinin alınıp alınmadığını takip ediyoruz. Ne yazık ki sanki birileri ‘’vakalarla ilgili bilgileri dışarı sızdırmayın’ demiş gibi bilgi edinmede zorlanıyoruz. Adana Milli Eğitim Müdürlüğü okullarda görülen vaka sayılarını ve aldıkları tedbirleri her gün kamuoyuyla paylaşmalıdır. Öğretmenlerin, öğrencilerin, eğitim kurumlarında görev yapan yardımcı hizmetli, memur, idari ve teknik personelin, ailelerin ve toplumun sağlıklı yaşam hakkı iktidarın yanlış politikaları nedeniyle açık tehdit altındadır.”

‘Aşı istiyoruz’

Kaya, “Salgın hastalıktan korunmak, en azından hafif atlatabilmek için iki doz aşının yapılması ve bağışıklık sağlanması için belirli bir sürenin geçmesi zorunludur. Toplum sağlığı için, eğitim hakkı için, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı için aşı istiyoruz” şeklinde konuştu.

MA