Eğitim Sen: YÖK güçlendi üniversiteler tükendi

Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) 38’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 38 yılda YÖK’ün güçlendiğine üniversitelerin tükendiğine dikkat çekildi. YÖK’ün bugüne kadar her siyasi iktidarın üniversiteleri dize getirmek için kullandığı en temel araç olduğunun dile getirildiği açıklamada, üniversiteden, akademiden, eleştirel ve özgür düşünceden bahsetmenin neredeyse imkansız hale geldiği belirtildi.

Açıklamada iktidarın üniversitelerde söyleyebildiği tek şeyin üniversite sayıları, öğrenci sayıları ve yayın sayıları olduğunun kaydedildiği açıklamada, nicel büyümenin nitelik artışını beraberinde getirmediğine dikkat çekildi.

‘YÖK kaldırılmalı’

Üniversitelerin köklü bir dönüşüme ihtiyacı olduğunun bunun ilk adımının ise YÖK’ün kaldırılmasından geçtiğine vurgu yapılan açıklamada şu taleplere yer verildi: “YÖK kaldırılmalı, ihraç edilen akademisyenlerin, idari ve teknik personelin kurumlarına geri dönme hakkı sağlanmalı ve itibarları iade edilmeli, üniversiteler demokrasinin, eşitliğin, özgürlüğün ve adaletin yaşam bulduğu kurumlar haline getirilmelidir! Siyasi iktidarın ve sermaye çevrelerinin çıkarlarına hizmet eden üniversite fikrinden vazgeçilmeli ve insan, toplum, doğa yararına üniversite fikri sahiplenilmelidir! Aksi halde bu yıkımın sürmesi ve daha ağır sonuçlar yaratması kaçınılmazdır.”