Eğitim Sen: Yüz Yüze Eğitim İçin Aşılama Hemen Şimdi!

Eğitim Sen, gerekli önlemler alınmadan, aşılama yapılmadan başlatılan yüz yüze eğitimin tüm eğitim bileşenleri açısından ağır sonuçlar yarattığını açıkladı.

“Tüm eğitim emekçilerinin sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarının yaratılması için, öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenli eğitim hakkını savunmak için mücadelemize devam edeceğiz.”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), gerekli önlemler alınmadan başlatılan yüz yüze eğitimin öğretmenler, öğrenciler ve tüm eğitim çalışanları arasında Kovid-19 vakalarının, hastalığın ve ölümlerin hızla artmasına neden olduğunu açıkladı.

Öğretmenlerin yalnızca yüzde 10’u aşılandı

Açıklamada, “Öncelikli tedbir kapsamında olan aşının eğitim alanına yaygın bir şekilde uygulanmaması, sadece köy okullarında çalışan öğretmenlerle sınırlı olması sonucunda, bugüne kadar ‘1 milyon 259 bin öğretmenin sadece yüzde 10’unun aşılandığı’ resmi makamlar tarafından açıklandı. Bu sayının ne kadar yetersiz olduğu ortadayken ve vaka artış hızı dikkate alındığında aşının hızla ve yaygınca yapılmasını istememize rağmen bu konuda bir ilerleme kaydedilmedi” ifadeleri yer aldı.

Önlemsiz açılan okullar şimdi birer birer kapatılıyor

Eğitim Sen’in açıklamasında “Ortaokulda 5., 6., 7. sınıflar ile liselerde 9., 10., 11. sınıflar yüz yüze eğitime ve yazılı sınavlara geçtiğinde seyreltilmiş sınıf uygulamasının zarar göreceğini, özellikle liselerde yaş itibariyle bulaş riskinin yüksek olması nedeniyle virüsün yayılım hızının artacağını söyledik, ancak MEB bu sınıfları da açtı. Şimdi ise okullarda vaka sayılarının artmasından dolayı bu sınıflar ve hatta okullar, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla birer birer kapatılıyor” dendi.

Bu haftanın sonuçlarıyla birlikte toplamda yaşamını yitiren eğitim emekçisi sayısının 24’e ulaştığının belirtildiği açıklamada “Aşı tedbirini eğitim alanında yaygınlaştırmamak yitip giden canların artmasına yol açacaktır” diye belirtildi.

Pozitif veya temaslı öğretmen sayısı 3 bin 829

Eğitim bileşenleri arasında Kovid-19’un geldiği nokta, sendikanın kendi olanaklarıyla elde ettiği verilerle ortaya kondu: “1 Mart’ta başlatılan normalleşme sürecinden sonrasını temel aldığımızda 5 Mart’tan 11 Nisan’a kadar olan dönemde pozitif veya temaslı öğretmen sayısı 3.829, öğrenci sayısı 5.261 ve personel sayısı 392 olmuştur. 5 Mart’tan 11 Nisan’a kadar eğitime ara verilen toplam okul sayısı 494, eğitime ara verilen toplam sınıf sayısı ise 236’dır.”

‘Mücadelemize devam edeceğiz’

Öğretmenlerin aşılamada öncelikli olması gerektiğinin vurgulandığı açıklama şu ifadelerle sona eriyor: “Tüm eğitim emekçilerinin sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarının yaratılması için, öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenli eğitim hakkını savunmak için, toplumsal sağlığın korunması için, mücadelemize devam edeceğiz.”

5 Nisan – 11 Nisan Vaka Tespit Tablosu

Yeni1Mecra