Ekmekçioğlu metal işçileri: Açlıktan ölmeyiz yolumuzdan dönmeyiz

Ekmekçioğlu metal işçileri, eksi 10 derece soğuk havada 17 kilometre yürüyüşün ardından “açlıktan ölmeyiz yolumuzdan dönmeyiz” mesajıyla Ankara’ya doğru yola çıktı. 

Çorum’da Ekmekçioğlu Metal Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş Fabrikası’nda çalışırken, DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (Birleşik Metal-İş) üye oldukları için işten çıkarılan 90 işçinin direnişi 43‘üncü gününde devam ediyor.

Yüzlerce işçi Ankara’ya başlatacakları yürüyüş için Çorum Kadeş Barış Meydanı’nda bir araya geldi. Burada işçilere seslenen Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, işçilerin sendika üyesi olarak iş yerlerine dönmelerini sağlamak için eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

‘İşçilerin direnişi 43’üncü gününe girdi’

İşçilerin direnişinin 43’üncü gününe girdiğini hatırlatan Serdaroğlu, “Buradan fabrikaya kadar yürüyüp hakkımızı savunacağız. Daha sonra işçi kardeşlerimizle Ankara’ya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına gideceğiz” dedi. 

Fotoğraf: DİSK

İşçiler eksi 10 derecede 17 kilometre yürüdü

İşçilere seslenen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da, “Bu ülkede işverenlere ve siyasi iktidara sendikalı olmanın Anayasal bir hak olduğunu mutlaka kabul ettireceğiz. Yolumuz açık olsun…” dedi.

Konuşmaların ardından yüzlerce işçi, eksi 10 derece soğuğa rağmen Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikaya doğru 17 kilometre yürüyüş gerçekleştirdi. “Sendika Anayasal Haktır Atılan İşçiler Geri alınsın” pankartını açan işçiler, yürüyüş sırasında, “Açlıktan ölmeyiz, yolumuzdan dönmeyiz”, “Ölüm olsa sonumuz, Ankara’dır yolumuz” sloganlarını attı.

Fotoğraf: DİSK

Yürüyüşe Çerkezoğlu, Serdaroğlu ve Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan da katıldı. İşçiler yürüyüşün ardından otobüslerle Ankara’ya doğru yola çıktı.

Bakanlık önünde açıklama yapılacak

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu’nun katılımıyla saat 16.00’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde açıklama yapılması bekleniyor.

MA – ÇORUM