Ekonomik kriz kaynaklı intiharlar artıyor

Mersin’in Mut ilçesinde kokoreççilik yapan Murat Gümüş, sosyal medya hesabında günlerdir siftah etmeden dükkan kapattığını yazdıktan üç hafta sonra yaşamına son verdi.

İzmir Buca’da kahvehane işletmecisi Erdal Şenözpak da dükkanında hayatına son verdi.

Mersin’in Mut ilçesinde kokoreççilik yapan Murat Gümüş, sosyal medya hesabında günlerdir siftah etmeden dükkan kapattığını yazdıktan üç hafta sonra yaşamına son verdi.

Edinilen bilgilere göre; uzun süredir kiralık olan işyerinde kokoreççilik yapan 48 yaşındaki bir çocuk babası Murat Gümüş, dün evinde yaşamına son verdi. Komşuları tarafından bulunan Gümüş’ün cesedi, olay yerinde yapılan incelemelerin ardından kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için adli tıp kurumuna gönderildi.

“Mezarıma mı geleceksiniz?”

Gümüş, 10 Nisan ‘da sosyal medya hesabından “Ben ölünce mezara mı geleceksiniz. Kaç gündür siftah etmeden dükkan kapatıyorum” paylaşımını yaptığı görüldü. Eşi Fatma Gümüş’ü kanser hastalığından kaybettiği belirtilen Murat Gümüş’ün, 14 Nisan’da da otomobilini sattığı öğrenildi.

Murat Gümüş’ün 27 Nisan’da da yine sosyal medya hesabından “Oğlum bitmiş. Beni affet” mesajı paylaştığı belirtildi.

İzmir’de geçtiğimiz Mart ayında biriken borçlarını ödeyemediği için intihar eden 59 yaşındaki kahveci esnafı Nuri Çengeloğlu’nun ardından bir acı haber daha geldi. Buca’da kahvehane işletmecisi Erdal Şenözpak (50)  işyerinde canına kıydı

Şenözpak’ın iş yeri olan Umut Kırathanesi’ne giden İzmir Kahvehaneciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “Yeter artık” diye feryat etti. Kırdı, “Kahvehaneci esnafımız maddi sıkıntılar yüzünden intihar ediyor. Bu kardeşimiz İzmir’deki ikinci kayıp oldu. Bir canımız daha gitti. Yeter artık, devlet kahvehaneci esnafına yardım etsin. Bu intiharlar son bulsun” dedi.

İzmir’in Karabağlar ilçesinde geçtiğimiz 24 Mart’ta 30 yıllık kahvehane işletmecisi Nuri Çengeloğlu da biriken borçları yüzünden bunalıma girip intihar etmişti. Çengeloğlu, canına kıymadan önce sosyal medya hesabından “Ölümümden kimse sorumlu değil artık dayanacak gücüm kalmadı, kamunun dikkatine sevenlerimi üzdüm herkes hakkını helal etsin benim sonum böyleymiş” mesajını paylaşmıştı.